Szkolne rekolekcje wielkopostne

W tym roku tradycja rekolekcji wielkopostnych w szkołach wciąż była kontynuowana przez uczniów, nauczycieli i dyrekcję ZSS. Rekolekcje trwały  2 i 3 kwietnia br. Wielki Post – wbrew pozorom – wcale nie jest czasem przygnębienia i smutku, ale duchowej odnowy w Chrystusie, szczególnej łaski, powrotu do Ojca. Zaznaczyły to prowadzące apel uczennice – Natalka Milewska i Iza Zedelo z klasy VIa.

Każdy z dwóch dni rekolekcji zaczynaliśmy Mszą świętą w Bazylice NSJ, po której udawaliśmy się na zajęcia z wychowawcami. Prace, które na nich wykonywaliśmy były przeróżne – palm, komiksów, rozszyfrowywania sigli biblijnych, witraży i paschałów nie brakowało. Wielu z nas miało okazję obejrzeć filmy o tematyce religijnej.

Zwieńczeniem rekolekcji był wspomniany już apel rekolekcyjny, na którym mieliśmy okazję obejrzeć inscenizację pod tytułem Historia krzyża, przedstawioną nam przez szkolną grupę teatralną. Dla wielu z nas była cennym pouczeniem, a dla innych wydarzeniem, które warto zapamiętać. Przesłanie było jasne – każdy z nas ma swój krzyż, każdy z nas cierpi; jeden trochę mniej, a drugi trochę bardziej. Wszyscy bez wyjątku mają jakiś talent, co udowodnili pracujący przy przedstawieniu i apelu uczniowie.

Pan dyrektor  przypomniał nam, że nie można mieć wszystkiego, tak samo jak nie można zazdrościć komuś czegoś, co sami chcielibyśmy mieć.

Na koniec prowadzące zaznaczyły znaczenie rekolekcji – to odpoczynek od zwykłych zajęć, czas idealny do podjęcia postanowień na resztę Wielkiego Postu, odkrycia siebie na nowo. Z roku na rok powinniśmy go coraz lepiej wykorzystywać.

Za przygotowanie szkolnych rekolekcji i apelu wielkopostnego w imieniu całej społeczności szkolnej serdecznie dziękuję Zespołowi Katechetycznemu, dyrekcji, wychowawcom i nauczycielom pracującym nad udoskonaleniem tych wydarzeń, a także uczestniczącym w nich uczniom.

Karolina Kuryło kl. VI a