Wolontariusze SKC z puszkami na augustowskim cmentarzu

W środę 1 listopada obchodziliśmy uroczystość Wszystkich Świętych. Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego jest to „dzień tych, którzy są zbawieni i cieszą się wieczną szczęśliwością w niebie”. Tradycjami tego święta są modlitwy w intencjach zmarłych, porządkowanie i dekorowanie grobów, zapalanie na nich zniczy.

Jest to również okazja do refleksji nad ludzkim życiem i jego przemijaniem. Dlatego tak ważne jest, byśmy kultywowali naszą przeszłość utrwalaną na licznych historycznych, często opuszczonych i zaniedbanych nagrobkach, które wymagają natychmiastowej renowacji. W tym celu na cmentarzu w Augustowie, jak co roku, 1 listopada odbywała się dziewiąta już kwesta. Jej organizatorami zawsze są : Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie, II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie oraz Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Do tej akcji od 2013 r. włączają się co roku wolontariusze SKC z naszej szkoły. W tym roku kwestowali: Oliwia Bałasz, Krzysztof Chudowolski, Patrycja Hiero, Szymon Kotarski i Zuzanna Zięcina. Na ratowanie zabytkowych nagrobków augustowskiego cmentarza udało się w tym roku zebrać prawie 15 tys. złotych. Zostaną one przeznaczone na odnowienie kwatery obrońców ojczyzny z lat 1919 – 1920: żołnierzy AK, Sybiraków i Harcerzy, znajdującej się w pobliżu kaplicy cmentarnej.

Dzięki wrażliwości mieszkańców Augustowa i ich wsparciu finansowemu okazanemu podczas dziewiątej kwesty zmieni się nie tylko wygląd cmentarza, ale utrwali się pamięć o osobach zasłużonych naszemu miastu i dawnych jego obywatelach.

Anna Wnukowska