Akcja „Cała Polska Czyta Dzieciom” w grupie 0B integracyjnej

„Nie do przecenienia jest rola, jaką  w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika”.
W ramach spotkań  z książką czytamy w  grupie codziennie, w trakcie odpoczynku po zajęciach. Od marca 2016r. do włączenia się w akcję zachęciłyśmy rodziców i pracowników naszej szkoły.

Gościła u nas  Pani Bożena Huszcza wicedyrektor szkoły. Przeczytała dzieciom utwór pt. "Calineczka" (J. K. Siwek wg J. Ch. Andersena). Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły przygody tytułowej bohaterki i na koniec głośnymi brawami podziękowały za tak ciekawą interpretację baśni.
W ramach akcji odwiedziła nas Pani Magdalena Stankiewicz nauczycielka naszej szkoły. Zapoznała nas z ulubioną książeczką jej dzieci „Zezia i Giler” napisaną przez Agnieszkę Chylińską znaną piosenkarkę.
Kolejnym gościem była Pani Teresa - Mama Marcelka.  Przeczytała nam ulubioną  książeczkę syna pt. „Pali się” J. Brzechwy. Na zakończenie spotkania niemalże wszyscy chłopcy wyrazili chęć aby w przyszłości zostać strażakiem.
Mama Tosi na spotkanie zabrała ze sobą książki, które czyta swoim dzieciom. Zaczęła od kilku znanych wierszy autorstwa Jana Brzechwy, wśród których była „Kaczka dziwaczka”. Zrobiła to tak profesjonalnie i tak zabawnie, że mała publiczność słuchała  z ogromnym zaciekawieniem.  Było przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy.
Z zaproszenia skorzystała także Pani Józefa Drozdowska, wieloletni pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Augustowie, autorka wierszy dla dzieci i licznych artykułów zamieszczanych w augustowskiej prasie. Pokazała nam również zdjęcia swoich „milusińskich” opisanych w wierszach. Na pamiątkę spotkania zostawiła nam kilka książeczek swojego autorstwa wzbogacając naszą przedszkolną biblioteczkę.
Tuż przed świętami odwiedziła nas Pani Katarzyna Łebska wicedyrektor szkoły.   Z dużym zaciekawieniem dzieci słuchały utworu „Kapryśna księżniczka” Braci Grimm. Ośmielane i zachęcane przez gościa udzielały odpowiedzi na temat postępowania księżniczki.
Naszym następnym „czytającym” gościem, była Pani Krystyna Rajkowska, pracownik administracyjny w naszej szkole. Przeczytała dzieciom utwór pt. „Żuraw i lisica” J. Ch. Andersena.  Pani Krysia nawiązała bardzo dobry kontakt z dziećmi. Mogły one wypowiedzieć się na temat dziwnego zachowania bohaterów utworu. Poddały ostrej krytyce ich zachowanie względem przyjmowania gości.
Na zakończenie naszych literackich spotkań dzieci wielkimi brawami dziękowały za odwiedziny wręczając samodzielnie wykonane laurki. Był to bardzo mile spędzony czas :)
Wszystkim naszym gościom serdecznie dziękujemy. Nasza akcja trwa dalej, serdecznie zapraszamy do naszej grupy (sala 19).
Można też  nas znaleźć na facebook: Grupa 0 Bi- ZSS.

Dorota Omiljan
Katarzyna Januszko