Kolędnicy Misyjni dzieciom z Amazonii

Jeszcze nie tak dawno kolędowanie w okresie Świąt Bożego Narodzenia było w Polsce powszechnym zwyczajem – co roku nasze domy odwiedzali kolędnicy. Dziś to już rzadkość.

Obecnie ta tradycja podtrzymywana jest najczęściej przez różne instytucje. Jedną z nich jest Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci – organizacja, która podejmuje m.in. trud kolędowania dla rówieśników z innych części świata. Co roku więc dzieci od 26 grudnia do 6 stycznia odwiedzają domy prywatne i zbierają pieniądze dla potrzebujących.

W tym roku akcja poświęcona jest małym mieszkańcom Amazonii, którzy często żyją w bardzo trudnych warunkach – nie mają dostępu do czystej wody i żywności, edukacji, opieki medycznej, nie mówiąc już o telewizji czy Internecie.

W tym ważnym przedsięwzięciu wzięli udział również uczniowie z naszej szkoły pod opieką s. Zofii Wasilewskiej: Monika Ćwiklińska i Wiktoria Aszurkiewicz z kl. V f,  Jakub Kamiński, Paweł Filipow oraz Bartosz Krysztofik z kl. VI d.

Odwiedzali oni rodziny z naszej parafii, przedstawiając scenkę ukazującą trudną sytuację małych mieszkańców  w Amazonii. Dzieci, jako kolędnicy misyjni niosąc radość Bożego Narodzenia do odwiedzanych domów, dali też świadectwo Kościoła otwartego i wrażliwego na sprawy misji, poświęcili swój wolny czas, nauczyli się wrażliwości na drugiego człowieka, zrezygnowali z możliwości wzięcia dla siebie zebranych pieniędzy.

Kolędnicy przyjmowani  byli bardzo serdecznie, często  było widać u ludzi wzruszenie, a u starszych mieszkańców – nawet łzy. Augustowianie obdarowywali ich dobrym słowem, uśmiechem, słodyczami i oczywiście pieniędzmi. Dzięki hojności mieszkańców zebrano 2150 zł na pomoc dzieciom z Amazonii.

Wszystkim, którzy przyjęli w swoich domach kolędników misyjnych i przyczynili się do zebrania tej niemałej kwoty, serdecznie dziękujemy.

A.W.