Wycieczka do Suwałk

19 listopada 2014 roku klasa IV Ei oraz IV F wybrały się na wycieczkę do Suwałk.

Na specjalne życzenie wycieczkowiczów jechaliśmy nowopowstałą obwodnicą Augustowa. Po przyjeździe do Suwałk rozpoczęliśmy warsztaty w Muzeum Okręgowym. Była to lekcja na temat Moda pradziejowa.

Podczas tej lekcji wiele dowiedzieliśmy się na temat Jaćwingów oraz o pradawnej modzie. Aby przybliżyć lepiej "wcześniejszą" modę, niektórzy uczniowie zostali przebrani w repliki lnianych strojów. Następnie każdy miał szansę nauczenia się samodzielnie wyrobu dawnych ozdób, które podobne były do oryginalnych przedmiotów pochodzących z wykopalisk archeologicznych. Ozdoby te mogliśmy zabrać do domu. Po skończonych warsztatach mieliśmy możliwość uczestniczenia w wystawie archeologicznej pt. „Najstarsze dzieje Suwalszczyzna i Wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży”. Wystawa ta została wzbogacona efektami dźwiękowymi i stanowiskami multimedialnymi.

Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w Laboratorium Symulacji Medycznych w Parku Naukowo – Technologicznym w Suwałkach. Tam zapoznaliśmy się z takimi pomieszczeniami, jakie można spotkać w szpitalach. Warto podkreślić fakt, iż mieliśmy możliwość poznania podstawowych czynności ratunkowych. Widzieliśmy również nowoczesne fantomy, podłączone do urządzeń diagnostycznych. Wykazywały one normalne odruchy życiowe. Można było zaobserwować np. unoszącą się klatkę piersiową, drgawki, czy – reagujące na światło źrenice. Z Laboratorium Symulacji Medycznych wyszliśmy pełni nowych doświadczeń.

Był to dzień niezapomnianych wrażeń.

E. Kierklo