16 listopada- Światowy Dzień Rzucania Palenia w Trójce!!!

Zdrowy styl życia, uprawianie sportu, ekologiczne i racjonalne żywienie jest bardzo modne, a jednak ciągle wśród nas są tacy, którzy sięgają po papierosy. Wiemy, że palenie wywołuje różne choroby od nowotworów zaczynając, a kończąc na chorobach krążenia, przyspiesza starzenie, urody z całą pewnością nie dodaje, a mimo to ciągle palenie ma swoich amatorów.

16 listopada cały świat namawia do rzucenia palenia. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie również podjęli się promocji  niepalenia. Wśród zrealizowanych działań były:

• przygotowanie gazetki, na której znalazły się sposoby rzucania palenia oraz informacje dotyczące szkodliwości tego nałogu,
  • przeprowadzenie przez wychowawców na godzinach wychowawczych pogadanek dotyczących szkodliwości palenia,
  • rozmowy edukacyjne z uczniami,
  • przeprowadzenie testów uzależnienia od tytoniu oraz testów motywujących do zaprzestania palenia wśród uczniów z ryzyka uzależnienia od palenia,
  • akcja ulotkowa (uczniowie rozdawali ulotki nie tylko na terenie szkoły, ale również na pobliskim osiedlu i w miejscu swojego zamieszkania),
  • konkurs dla chętnych uczniów organizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną,
  • wystawa plakatów wykonanych na lekcji przyrody.

Dodatkowo warto podkreślić, że wychowawcy klas V oraz VII w swoich klasach w ciągu całego roku szkolnego realizują program antynikotynowy „Znajdź właściwe rozwiązanie”.

16 listopada jest Dniem Rzucania Palenia, ale oczywiście rzucić palenie można każdego dnia roku. I warto próbować, bo każdy papieros skraca nam życie o 8 minut. Dlatego, zamiast po papierosa sięgnij po marchewkę, ubierz się, idź na spacer albo po prostu weź zdrowy, głęboki oddech.

K. Kwoska i P. Nosalik