Pierwszego dnia wycieczki zwiedziliśmy najważniejsze miejsca związane z historią i kulturą regionu. Naszym pierwszym przystankiem było Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach, gdzie poznaliśmy życie i twórczość poetki oraz obejrzeliśmy ekspozycję poświęconą jej rodzinie. Następnie udaliśmy się do Muzeum Okręgowego, które przybliżyło nam dzieje Suwalszczyzny – od pradziejów po czasy współczesne.
Kolejnym etapem była wizyta w Wigierskim Parku Narodowym. Wzięliśmy udział w rejsie łodzią z przeszklonym dnem, dzięki czemu mogliśmy obserwować podwodny świat jeziora Wigry. Zwiedziliśmy również Muzeum Wigier, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej o tropach zwierząt, ucząc się rozpoznawać ślady pozostawiane przez mieszkańców lasu.
Wieczorem dotarliśmy do miejsca noclegu – Glinianej Wioski w Kuklach, gdzie odpoczęliśmy w wyjątkowej, naturalnej scenerii.
Drugiego dnia odwiedziliśmy Krasnogrudę, związaną z rodziną Czesława Miłosza. Zwiedziliśmy dworek Miłosza, poznając historię miejsca oraz biografię noblisty. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach artystycznych, podczas których samodzielnie malowaliśmy torby z wizerunkiem poety.
W dalszej części dnia zwiedziliśmy Sejny, podziwiając ich wielokulturowy charakter, a także zatrzymaliśmy się na Górze Krzyży w Gibach, miejscu pamięci ofiar Obławy Augustowskiej. Wycieczkę zakończyliśmy obiadem w Przewięzi, po którym wyruszyliśmy w drogę powrotną.