Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

Świetlica

W tym roku szkolnym świetlica czynna jest w godz. 6.30 - 16.30.

Opiekę nad uczniami sprawują nauczyciele:

 • P. P. Małgorzata Marciniewska
 • P. Sylwia Prawdzik- Hanysz
 • P. Zofia Elżbieta Walicka
 • p. Ewa Gulan

 

  

View the embedded image gallery online at:
https://sp3augustow.pl/swietlica.html#sigFreeIdab31b90426

"Każdy jakiś talent ma" - Świetliczaki podczas wykonywania pracy plastycznej

 

View the embedded image gallery online at:
https://sp3augustow.pl/swietlica.html#sigFreeId23b5a3f63f

Aktywność sportowa Świetliczaków na sali gimnastycznej
 

View the embedded image gallery online at:
https://sp3augustow.pl/swietlica.html#sigFreeIdd9ab750270

 

Konkurs  plastyczny „Dziecięce marzenia”

W dniach 20-22 listopada 2019r. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny n. t. „Dziecięce marzenia” z cyklu „Każde dziecko ma talent”. Wzięło w nim udział ok. 50 uczniów klas I- III Szkoły Podstawowej nr 3 w Augustowie. Dzieci z zapałem przystąpiły do realizacji tematu konkursu. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, gdyż uczniowie wykazali się dużą pomysłowością.

Wyniki konkursu:
I miejsce - Gąska Łucja, kl. I a
II miejsce - Czyżewska Michalina, kl. I a
III miejsce – Kiełczewski Tymoteusz, kl. I c

Wyróżnienia:
1.Kisielska Kaja, kl. I
2.Rułkowska Kinga, kl. I b
3. Urbanowicz Hanna, kl. I d
4. Kozłowska Tamara, kl. I ei

Laureaci  otrzymali pamiątkowe dyplomy  i nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy drobne upominki.  

Oprócz tego  w świetlicy szkolnej odbył się konkurs na najpiękniejsze przebranie. Tematem przewodnim były postacie z bajek. Komisja wybrała  2 laureatów. Byli to:
Wójtowicz Gabrysia z klasy Id  oraz
Karp Jakub z klasy I c .

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy pochwały w dzienniku internetowym. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Życzymy dalszych sukcesów.

Wych. świetlicy:
Sylwia Hanysz- Prawdzik
Małgorzata Marciniewska
Zofia Elżbieta Walicka

 

View the embedded image gallery online at:
https://sp3augustow.pl/swietlica.html#sigFreeId22cc158294

Z życia świetlicy -  U nas jest zawsze wesoło

Do szkolnej świetlicy w SP nr 3 w Augustowie uczęszcza ponad 200 uczniów. Nie mamy tu czasu na nudę. Gramy w gry planszowe, dywanowe, piłkarzyki, oglądamy ciekawe filmy oraz ćwiczymy i tańczymy. Poza tym odbywają się też pozalekcyjne zajęcia komputerowe. Świetliczki chętnie biorą też udział w konkursach i pracy grupowej. 20 XI 2019r. dzieci wykonały grupowe prace plastyczne na dużych formatach papieru n.t. „Mój przyjaciel”. Uczniowie bardzo zaangażowali się i prześcigały w pomysłach. Przyjaciel wg nich to nie tylko człowiek, ale również zwierzę, co zobaczyliśmy na plakatach. Wspólna praca była zgodna, efektywna i twórcza. Tak trzymać.

Wychowawcy świetlicy:
Sylwia Prawdzik-Hanysz
Małgorzata Marciniewska
Zofia Elżbieta Walicka

 

Z życia świetlicy- „Z wolontariuszem weselej”

We środę 30 października 2019 r. świetlicę odwiedziły wolontariuszki z klasy VII di. Przeprowadziły one szereg interesujących zajęć. Były to gry planszowe, słuchanie muzyki, tańce w rytm znanych przebojów światowej muzyki rozrywkowej, ciekawe konkursy. Uczniowie przebywający w świetlicy mieli też okazję do rozwiązywania quizów i krzyżówek . Wszyscy fajnie i wesoło bawili się. Świetliczaki serdecznie podziękowały wolontariuszkom za mile spędzony wspólnie czas. Na koniec wolontariuszki przygotowały słodki poczęstunek. Z przyjemnością zaprosimy uczennice z wolontariatu ponownie. 

Wych. świetlicy:
S. Hanysz-Prawdzi
M. Marciniewsk
Z.E. Walicka

 

View the embedded image gallery online at:
https://sp3augustow.pl/swietlica.html#sigFreeId9b6973ce50

Z życia świetlicy - Pomagaj razem z nami.

4 października 2019r. w świetlicy trwała akcja „Światowy Dzień Zwierząt”. Dzieci chętnie dyskutowały n. t. – „Jak pomóc zwierzętom”. Podawały różne przykłady i rady w sprawie pomocy zwierzętom. Następnie z ochotą przystąpiły do grupowej pracy plastycznej na podany wyżej temat. Wyniki ich pracy udokumentowałyśmy zdjęciami.

Każdy i każda z nas może pomagać zwierzętom – mogą być to zarówno małe rzeczy, jak i większe. Każda się liczy i każda jest ważna. Każdy i każda z nas ma w sobie potencjał, by zmienić sytuację zwierząt! Jako jednostki na wiele rzeczy mamy wpływ jako konsumenci i konsumentki. Tylko od naszego zaangażowania, motywacji, chęci do działania zależy, w jakim świecie zarówno my, jak i zwierzęta będziemy żyć.

Podejmowane przez nas działania oddziaływają nie tylko na zwierzęta, ale również na nasze otoczenie, na ludzi, z którymi codziennie mamy kontakt. Podejmowane przez nas decyzje mają skutek także globalny – dzięki naszym działaniom sytuacja istot żyjących gdzieś niedaleko od nas może ulec poprawie.

Oto kilka pomysłów na to, co każdy i każda z nas może zrobić, by sprawić by świat stał się lepszym miejscem dla zwierząt.

 1. Reaguj, gdy widzisz zwierzę potrzebujące pomocy, bez względu na to, jakiego jest gatunku – gdy widzisz zwierzę ranne, poturbowane, osowiałe – zabierz je do weterynarza i skontaktuj się z najbliższą organizacją prozwierzęcą.
 2. Jeśli masz samochód lub rower woź ze sobą podręczny zestaw pierwszej pomocy – pudełko,  składany transporter, karmę, rękawiczki, nożyczki itp.
 3. Reaguj, gdy widzisz przemoc wobec zwierzęcia – zadzwoń na policję, zgłoś się do najbliższej organizacji prozwierzęcej, nagraj sytuację na komórkę, uratuj zwierzę z rąk oprawcy.
 4. Otaczaj opieką zwierzęta bezdomne i wolno żyjące – wystaw miskę z wodą i jedzeniem dla ptaków, jeży, łasic, kun czy kotów. Bez Twojej pomocy latem zwierzęta mogą umrzeć z odwodnienia, a zimą zamarznąć. Zapewnij okolicznym kotom, jeżom i ptakom schronienie, zwłaszcza niezbędne jest to jesienią i zimą – sam/sama możesz wykonać domek lub karmnik.
 5. Sterylizuj swoje zwierzęta, nie pozwól by multiplikowały bezdomność!
 6. Adoptuj, a nie kupuj – w organizacjach pozarządowych i schroniskach na dobry dom czeka wiele zwierząt!
 7. Spędzaj etycznie wakacje – nie płać za wykorzystywanie zwierząt, nie korzystaj z cyrków, zoo, przejażdżek na koniach, wielbłądach czy słoniach, nie chodź do delfinariów. Jest tyle rozrywek, w których możesz wziąć udział, a przez które nie cierpią żadne zwierzęta!
 8. Może się zdarzyć, że na wakacjach spotkasz bezdomne zwierzę, które będziesz chciał/chciała adoptować – skontaktuj się z lokalną organizacją prozwierzęcą, może pomóc ci załatwić formalności, jeśli zamierzasz wracać samolotem.
 9. Nie kupuj rzeczy wyprodukowanych ze zwierząt – jedzenia, ubrania, obuwia, dodatków do ubrania, czy testowanych na nich – detergentów, kosmetyków. Kupując konkretną rzecz zawsze sprawdzaj, z czego jest zrobiona, by nie wspierać wykorzystywania zwierząt.
 10. Mając już rzeczy pochodzące z wykorzystywania zwierząt nie wyrzucaj ich – donoś albo oddaj komuś, komu mogą być przydatne. Nie marnuj przedmiotów, które zostały wyprodukowane w wyniku cierpienia zwierząt.
 11. W punktach zbiorowego żywienia (przedszkola, szkoły, szpitale itp.) zwracaj uwagę personelu na to, czy dostępne są opcje roślinne – niezawierające mięsa zwierząt i składników odzwierzęcych.
 12. Zostawiaj ulotki poświęcone pomocy zwierzętom lub diecie roślinnej w miejscach, w których bywasz np. u lekarza, dentysty, w bibliotece, na uczelni, w restauracji itp.
 13. Zorganizuj w swojej szkole, na uczelni czy kawiarni, kinie, centrum społecznościowym prelekcje, pokaz filmu, spotkanie na temat praw zwierząt.
 14. Nie kupuj produktów zawierających olej palmowy. Jest wytwarzany z roślin, ale jego produkcja wiąże się nierozerwalnie z zabijaniem oraz krzywdzeniem ludzi i innych zwierząt.
 15. Wybierz dietę roślinną – jedyną przyjazną zwierzętom dietę. Pamiętaj też, że od Twojej decyzji i zaangażowania zależy życie zwierząt!
 16. Zachęcaj swoje otoczenie do zmiany diety na bardziej etyczną – wybór diety roślinnej nie tylko poprawia los zwierząt, ale również chroni środowisko naturalne, a dieta roślinna jest po prostu zwyczajnie smaczna.
 17. Będąc na diecie roślinnej – mów to głośno, mów o powodach, dla których nie jesz zwierząt, mów o zwierzętach!
 18. Zachęcaj znajomych, przyjaciół i rodzinę do eksperymentowania z potrawami roślinnymi, zapraszaj ich na wspólne gotowanie.
 19. Mów głośno o zwierzętach, o tym, jak są traktowane, czego doznają od nas, ludzi.
 20. Wspieraj inicjatywy i organizacje pro zwierzęce.– każda pomoc jest na wagę złota!
 21. Zostań wolontariuszem/szką organizacji lub inicjatywy prozwierzęcej i pomagaj zwierzętom.
 22. Czytaj książki i artykuły o zwierzętach, zdobywaj wiedzę, by merytorycznie rozmawiać z ewentualnymi przeciwnikami, mieć argumenty i przekonywać do swoich racji.
 23. Dbaj o ekologię, w ten sposób też pomagasz zwierzętom – mniej używaj samochodu, przesiądź się na rower lub korzystaj z transportu publicznego. Mniej zanieczyszczeń w atmosferze chroni naturalne habitaty dzikich zwierząt.
 24. Dbaj o czystość okolicy, w której mieszkasz.  Jeśli widzisz rozrzucone śmieci np. plastikowe butelki, metalowe puszki,  worki foliowe, nici dentystyczne, żyłki czy kłęby włosów zbierz je i umieść je w zabezpieczonym przed zwierzętami pojemniku na śmieci. Stanowią one ogromne niebezpieczeństwo dla zwierząt dzikich i wolnożyjących.
 25. W nocy staraj się wyłączać światła, przekonaj administratorów budynków użyteczności publicznej, by wygaszali je na noc. Mało osób wie, że o szyby rozbija się o nie wiele ptaków – ptaki ich nie widzą. Jeśli mieszkasz w domu wolno stojącym i nie masz założonych zasłon lub firanek, to warto na oknach umieścić naklejki o abstrakcyjnych kształtach, co uchroni ptaki od rozbicia się o szybę.
 26. Staraj się nie puszczać luzem psów na zalesionych terenach , nie wypuszczaj też kotów domowych – stanowią one duże zagrożenie dla ptaków i małych dzikich zwierząt – mogą je poranić i zabić.
 27. Nie stosuj chemicznych środków ochrony roślin – nie tylko są nieekologicznie, ale też przyczyniają się do wymierania pszczół i innych owadów, a także zatruwają ptaki i drobne ssaki.

Jak widzisz całkiem sporo rzeczy możemy zrobić w naszym codziennym życiu! I wcale nie są one trudne! Często od Twojego zaangażowania zależy życie zwierząt!

Podsumowując apelujemy – pomagajmy tak, aby nie zaszkodzić. Najważniejsze w takich przypadkach jest dobro zwierząt. Kontaktujmy się z osobami/instytucjami, które są odpowiedzialne za fachową pomoc. Powodzenia!

Wychowawczynie świetlicy:
Sylwia Hanysz- Prawdzi
Małgorzata Marciniewska
Zofia Elżbieta Walicka
Zdjęcia: Krystyna Wierzbicka

View the embedded image gallery online at:
https://sp3augustow.pl/swietlica.html#sigFreeId9591b0255a

 

   

 


   

 

      
październik 2021
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
   

Warto zajrzeć  

 

  

 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 256 gości oraz 0 użytkowników.

   
© ZSS Augustów