Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

Moje poczytajki

 

Moje poczytajki

 

 

            

 

 

Sukegawa D. – Kwiat wiśni i czerwona fasola

Słodko-gorzka opowieść o życiu i naleśnikach Sentaro, chłopak bez wykształcenia, z trudną przeszłością i pogrzebanymi marzeniami o karierze pisarza, pracuje w sklepiku z dorayaki - tradycyjnymi naleśnikami nadziewanymi słodką pastą z czerwonej fasoli. Niestety interes nie idzie tak dobrze jak powinien, a klienci rzadko zaglądają po słodkości. Na dodatek Sentaro czuje, że życie przecieka mu przez palce i tylko kwitnące wiśnie przypominają o upływie czasu. Pewnego dnia próg jego sklepu przekracza staruszka Tokue, która potrafi przygotować doskonały farsz do dorayaki. Starsza pani zaczyna uczyć tej sztuki Senatro, a jej talent kulinarny i mądrość na zawsze odmieniają życie chłopaka. Gdy przeciwności losu i społeczne uprzedzenia wystawią ich relację na próbę, bohaterowie będą musieli odpowiedzieć na pytanie, co jest w ich życiu najważniejsze. To symboliczna opowieść o szacunku do drugiego człowieka i umiejętności wydobywania z życia tego, co w nim najlepsze. 

 

Szczygielski M. – Oczy Michaliny

Rzeczy, które widuje Michalina, bywają niebezpieczne, zabawne, ciekawe, dziwne, piękne, brzydkie, niekiedy straszne, ale nigdy, przenigdy nie są zwyczajne. Oczywiście mowa tu o rzeczach, których inni poza nią nie dostrzegają.
Michalina, która niebawem skończy dwanaście lat, ma już tyle oleju w głowie, żeby o rzeczach tych nikomu nie opowiadać, bo – jak sądzi – nie są rzeczywiste. Pewnego dnia okazuje się jednak, że nieprawdziwe rzeczy mogą być naprawdę przerażające, a jej niezwykły dar sprowadzi na Michalinę i jej bliskich śmiertelne niebezpieczeństwo...
 

Tyszka A. – Siostry Pancerne i pies

Cztery siostry i cztery zupełnie różne światy.
Róźka, Jaśka, Teśka i Gienka zmagają się z codziennymi problemami, których nie brakuje kobietom w
każdym (a szczególnie nastoletnim!) wieku. Nawet matka bohaterek, niezłomna wyznawczyni ekologicznego stylu życia, musi stawić czoła niespodziewanym wypadkom. Ta pełna humoru opowieść zyskuje niezwykłego komentatora w osobie PSA Paprocha Pancernego.
Warto wsłuchać się w jego PSISŁOWIA...
 

Kosmowska B. – Panna Foch

Po przeprowadzce do Wiśniowej Góry Pola zdecydowanie traci humor. Musiała zostawić w Warszawie najlepszą przyjaciółkę marzącą o karierze szafiarki i modnego Julka, do którego wzdychają wszystkie dziewczyny. Co można robić w fasolowym raju, gdzie tata zamierza zostać hodowcą roślin strączkowych, mama robi bezpłatny przegląd zębów sąsiadom, bliźniaki malują dom na buraczkowo, a Czarny Kieł dzielnie im pomaga w znaczeniu farbą nowego terytorium? Co gorsza, na horyzoncie pojawia się pewien gburowaty osobnik, a wraz z nim nowe przezwisko, które pasuje do Poli jak ulał: Panna Foch. Ponurak i królewna zdołają się jednak w końcu dogadać, gdy ten pierwszy zmieni czarne kalosze na trampki, a ta druga włoży różowe okulary…

 

Ryrych K. – Pas startowy

Dobry adres, metka na ubraniu potwierdzająca najlepszą markę, piętrowe zajęcia pozalekcyjne oto pas startowy, czas kołować! Tylko czy jest on faktycznie potrzebny?
Kornelia i Krystian, mimo dobrego adresu zamieszkania, nie czują się wybrańcami losu. Materialnie bardzo dobrze uposażeni, rosną na jałowej glebie, pozbawieni czułości, zrozumienia, rodzinnego ciepła i przede wszystkim miłości, która jest prawdziwym pasem startowym w dorosłe życie.

 

Jo Neswbo – Doktor Proktor i wanna czasu

Na ulicy Armatniej niewiele się dzieje – przynajmniej do chwili, gdy Lisa i Bulek dostają wyjątkową pocztówkę. Ich przyjaciel doktor Proktor ma kłopoty, dlatego dzieci wyruszają w podróż w czasie i przestrzeni za pomocą jednego z jego fantastycznych wynalazków. Na trasie Lisy i Bulka znajdzie się najpierw Paryż w czasach rewolucji francuskiej, a później Waterloo. Przeniosą się także w epokę Joanny d’Arc. Wszystko po to, aby ratować życie i miłość. Niestety są tacy, którym długie i szczęśliwe życie doktora Proktora nie jest wcale na rękę…

Nic nie jest oczywiste w książkach Jo Nesbo. Na szczęście, jak to zwykle bywa, Proszek Pierdzioszek ratuje sytuację!
 

Lindgren A. – Pipi się wprowadza i inne komiksy, Pipi zawsze sobie poradzi i inne komiksy

Oto Pippi Pończoszanka, najsilniejsza dziewczynka świata, która mieszka w Willi Śmiesznotce i przyjaźni się z Tommym i Anniką – dziećmi z sąsiedztwa. Wspólnie przeżywają mnóstwo przygód, bo z Pippi nie można się nudzić!

Dzięki drukowanym literom komiksy mogą stać się pierwszą samodzielną lekturą. Dla jednych będą pierwszym spotkaniem z Pippi, dla innych – spotkaniem z dobrą znajomą. W każdym przypadku niepokorny charakter Pippi i jej szalone przygody sprawią, że będzie to spotkanie niezwykłe!
 

Supeł B.- Staś Pętelka. Dzielny pacjent


Poznaj Stasia, czteroletniego chłopca, który na własnej skórze testuje swoje pomysły!
Nie wszystkie są jednak idealne… Degustacja zupy z piasku i zjedzenie dziwnych roślin spowodowało, że Staś musi iść do lekarza, którego troszkę się boi… Podczas wizyty przekonuje się jednak, że lekarz nie jest aż tak straszny, jak mu się wydawało.

Bogato ilustrowana seria dla dzieci ukazuje niezwykle istotne wydarzenia z życia przedszkolaka. Każde dziecko odnajdzie tu znane mu sytuacje i wraz ze Stasiem spotka się z emocjami, których tak samo doświadcza. Warto również poznać Jadzię Pętelkę, młodszą siostrę Stasia – bohaterkę serii dedykowanej maluszkom!

 

Umansky K. – Jak założyć magiczny sklepik w tydzień?

Mimo że trwa lato, w Moście Małym jak zwykle nie dzieje się absolutnie nic ekscytującego. Jego mieszkańcy nie przepadają za ekscytującymi zajęciami. Wolą spędzać czas na plotkach. Najczęstszym tematem ich pogaduszek jest ostatnio Eliza Kiszonka, która niedawno odkryła w sobie czarodziejskie zdolności.

Sytuacja się zmienia, gdy Magenta Nagła, znudzona prowadzeniem wysyłkowej sprzedaży zaklęć, otwiera tymczasowo magiczny sklepik tuż obok Emporium Kiszonków. W krótkim czasie miasteczko wypełnia się czarownicami, co bardzo irytuje nienawidzących magii mieszkańców. Ale może to właśnie odrobina magii okaże się tym, czego najbardziej potrzeba ludziom z Małego Mostu?

 

Kinney J. – Dziennik Rowleya. Zapiski chłopca o złotym sercu

Cześć, pamiętacie mnie? Jestem Rowley Jefferson! Czyli naj-naj-najlepszy przyjaciel Grega Heffleya. I wiecie co? Teraz ja też prowadzę pamięt… to znaczy dziennik (Greg strasznie nie lubi tego słowa na "p", mówi, że "p" są dobre dla dziewczyn). Opisuję tu różne zdarzenia z naszego życia, straszne, śmieszne i tajemnicze, a przede wszystkim, w odróżnieniu od niektórych, nigdy nie zmyślam. (Tylko nie mówcie Gregowi, że piszę tę książkę, bo się wścieknie, że odgapiłem!).
 

Fulińska A., Kleczar A. – Mysia wieża

 Przeszłość skrywa tajemnice, o których nie śniło się archeologom.

Dwunastoletni Igor i jego rówieśniczka Hanka przypadkiem spotykają się na wakacjach nad jeziorem Gopło. Nie wiedzą, że lato w cichym zakątku koło Kruszwicy przyniesie im nieoczekiwane przygody. Któż by się bowiem spodziewał w takim miejscu gadających myszy, duchów pradawnych królów, hologramu czarodzieja i jak najbardziej żywych wieszczek i guślarzy? Tajemnice i dramaty czające się w przeszłości bohaterów też okażą się ważniejsze, niż którekolwiek z nich mogło przypuszczać.
Kim była matka Igora, o której nigdy nie mówi się w domu chłopca? Jak rozprawić się z lichem? Gdzie szukać sposobów na pokonanie króla ducha i jego upiornej małżonki? Odpowiedzi czekają w Mysiej Wieży, pierwszym tomie serii „Dzieci Dwóch Światów”, powieści przygodowej z mitologią słowiańską w tle.
 

Tyszka A. – Kawa dla kota

Nowa rola starszej siostry i opiekunki do dzieci, samodzielny pobyt nad morzem, podczas którego Nela poznaje szalenie miłego Kota pijącego kawę, a także trudne spotkania z tatą to nowe wyzwania, z którymi dziewczyna będzie musiała się zmierzyć. Czy poradzi sobie ze stanem zakochania i będzie odpowiedzialną opiekunką? Jak poukłada sobie skomplikowane relacje z tatą?
Na szczęście z pomocą przychodzi pani Lila i jej nieoceniona „Księga kwiatów”, a także Artysta – ojczym dziewczynki. To dzięki nim wszystko stanie się o wiele łatwiejsze…
 

Gil A. - Herbata z jaśminem

Rodzinie Martyny daleko do ideału. Dziewczyna nie znajduje w niej oparcia i z zazdrością obserwuje nowych sąsiadów, tak radosnych i szczęśliwych. Ona nie może liczyć na zbyt wiele rodzicielskiej miłości, dlatego akceptacji i ciepła szuka w kontaktach z obcymi. Jednak nieufność oraz wrodzony pesymizm utrudniają jej tworzenie bliższych więzi, nawet z ludźmi, na których jej zależy…

Czy komuś wreszcie uda się dotrzeć do serca dziewczyny i nauczyć ją optymizmu? A może nawet ofiarować miłość i zapewnić poczucie bezpieczeństwa, o których tak marzy?

Agnieszka Gil opowiada o dojrzewaniu, trudnej sztuce radzenia sobie z własnymi uczuciami oraz umiejętności dostrzegania jasnych stron w życiu.

 

Orlińska Z.- Detektywi z klasztornego wzgórza

 

Jerzyk ma sokoli wzrok i tęgi umysł, dzięki którym w mig rozwiązuje każdą zagadkę. Ale czy da sobie radę, gdy trafi na historię godną samego Sherlocka Holmesa? Szczególnie że podejrzany przybysz jest uzbrojony. Na szczęście młodociany detektyw może liczyć na pomoc nieustraszonej Bronki i samego… Kornela Makuszyńskiego!
Cała trójka zrobi wszystko, by zapobiec zbliżającemu się zamachowi na prezydenta. Nie wiedzą tylko, że rozwiązanie zagadki leży zupełnie gdzie indziej i związane jest z pewnym zakonnikiem, który odwiedził Czerwińsk ponad sześćset lat temu…

 

 

J. K. Rowling – Gwiazdkowy Prosiaczek

Jack jest bardzo przywiązany do swojej przytulanki, Daj Prosia. DP jest z nim zawsze, na dobre i na złe. Nagle w Wigilię staje się coś strasznego – DP ginie. Na szczęście Wigilia to noc cudów. W tę noc życie wstępuje nawet w zabawki. Gwiazdkowy Prosiaczek, nowa przytulanka Jacka (beznadziejny zamiennik starej), ma śmiały plan: udadzą się razem w magiczną podróż, aby odnaleźć to, co utracone, i ocalić najlepszego przyjaciela, jakiego Jack kiedykolwiek miał.

Gwiazdkowy Prosiaczek” to emocjonująca i podnosząca na duchu powieść przygodowa o więzi chłopca i jego ukochanej przytulanki oraz o tym, na jak wiele potrafi się on zdobyć, by odzyskać swój skarb. To książka jednotomowa, niepowiązana z wcześniejszymi utworami J.K. Rowling, skierowana do dzieci w wieku 8+.

 

Młodnicka U.,Waligóra A. – Jesteś ważny, Pinku!

"Jesteś ważny" to seria adresowanych do dzieci i rodziców książek, które wzmacniają u najmłodszych poczucie własnej wartości i odporność psychiczną. Uczą, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, budować relacje z rówieśnikami i mieć poczucie sprawstwa.

Dlaczego "Jesteś ważny"? Bo wierzymy, że problemy małego człowieka są ważne! I że warto rozmawiać z dziećmi, by je wspierać w pokonywaniu trudności, pomagać przez nie przechodzić. Nie uciszać, nie bagatelizować i nie ignorować, tylko sprawiać, aby dzieci czuły się WAŻNE. Aby ich sprawy, emocje, przeżycia nie zagubiły się w codziennej gonitwie.
To świetne przygotowanie do startu w dorosłość.

 

Widmark M. – Sabotaż w punkcie skupu

Lasse i Maja prowadzą małe biuro detektywistyczne, które działa w szwedzkim miasteczku Valleby. Tropią oszustów i złodziei, w czym są dużo lepsi od miejscowego komisarza policji.
Oto nowa odsłona ich przygód – w formie komiksowej!
Cztery komiksowe historie to cztery zupełnie nowe śledztwa Biura Detektywistycznego Lassego i Mai.

 

 

 

Tashjian J.- Moje życie jako…

Moje życie jako?" to seria książkowa autorstwa amerykańskiej pisarki dla dzieci i młodzieży Janet Tashjian. To zabawne, pełne zwrotów akcji i z dystansem opowiedziane historie. Co, jeśli ich nie znacie? Nic nie szkodzi, możecie zacząć czytać od dowolnej części cyklu.
Derek Fallon, główny bohater serii "Moje życie jako?", to jedynak. Dwunastolatek nie cierpi szkoły, nie lubi czytać, jest niesforny i czasami pyskuje. Nieustannie przydarzają mu się przygody, które zmuszają go do radzenia sobie z nowymi wyzwaniami. W życiu Dereka nic nie jest proste. Musi stawiać czoła nieoczekiwanym sytuacjom, sprostać nieustannym egzaminom w szkole życia. Na szczęście towarzyszą mu przyjaciele - Carly, Matt i Umberto.
Poszczególne opowieści poruszają aktualne tematy. I mimo że opisują rzeczywistość Stanów Zjednoczonych, ich przesłanie jest uniwersalne. Kłopoty i trudne relacje z rodzicami, nauczycielami oraz kolegami dotyczą każdego z nas. Podobnie jak próby zastosowania najłatwiejszych rozwiązań czy unikanie obowiązków oraz odpowiedzialności. Całość opisana jest z luzem i dystansem.

 

 

 

 

Gałka D. – Sklep z babciami

Wojtek to jedynak, dla którego zapowiadające się nudno wakacje, okazały się jednymi z najlepszych w życiu.
Początek czwartej klasy to taki nowy początek dla wielu dzieci i powód do stresu. Inni nauczyciele, więcej przedmiotów, różnie może być. Wojtek też się stresuje tym wszystkim.
Jeszcze bardziej jednak denerwuje się niedotrzymanymi przez rodziców obietnicami spędzania wspólnie świetnych wakacji.
W tej właśnie złości Wojtek rzuca na podłogę swoją ulubioną maskotkę pieska i guzikowy nos roztrzaskuje się w drobny mak. Potrzebny więc nowy guzik, a takie rzeczy można kupić w pobliskiej pasmanterii.
Wojtek wybiera się tam sam, bo jest już duży, a to jest blisko. Od wejścia zaskakuje go atmosfera stworzona przez trzy pracujące tam siostry – bliźniaczki i starszą. Wszystkie mają kwiatowe imiona i są babciami. Wszystkie zaprzyjaźniają się z naszym bohaterem i szybko dogadują się, że mogą stać się dla siebie „przyszywanymi” babciami i wnuczkiem.
Tak zaczyna się opowieść o tym, czego najmłodsze pokolenie może się nauczyć od seniorów, a czego oni od dzieci. To też opowieść o byciu razem, choć nie jest się rodziną. O spojrzeniu na świat z perspektywy doświadczonej przez życie osoby i dziecka, dopiero na początku ważnej drogi.

 

 

Jędrzejewska – Wróbel R. – Florka

Poznajcie Florkę ! A może już ją znacie i lubicie...? Florka jest bohaterką kilku fajnych książek i serialu animowanego.
To kilkuletnia rezolutna autorka pamiętnika, która właśnie nauczyła się pisać. Mała filozofka, która pyta, docieka, odkrywa. Zastanawia ją, gdzie jesteśmy, kiedy śpimy, i gdzie chowa się ten czas, którego tak brakuje mamie i tacie. Albo czy coś może być i nie być jednocześnie… Florka bada otoczenie, eksperymentuje, podaje w wątpliwość – a hodowaną cierpliwie fasolkę próbuje przyłapać „na rośnięciu”. Wszystko ją ciekawi. Bacznie obserwuje świat i z humorem go komentuje.
I choć Florka jest… ryjówką, jada kanapki z komarem i muchy w czekoladzie, to naprawdę można się z nią zaprzyjaźnić!

 

Agata Romaniuk – seria Kocia Szajka

Akcja książek z serii ,,Kocia Szajka" rozgrywa się w Cieszynie, mieście tętniącym życiem i pełnym tajemnic. Miejscowe koty o mocnym charakterze i dużej fantazji pomagają policji w rozwiązywaniu najtrudniejszych zagadek.

 

Philip Reeve – Seria Kazik Pegazik

Kazik Pegazik to książka nie tylko dla miłośników przygód i koni, zwłaszcza tych latających, ale przede wszystkim dla każdego, komu nie są straszne ataki śmiechu i końska dawka humoru. 

 

Kazu Kibuishi - Seria dziecięcego komiksu fantasy AMULET (8 tomów)

Nazywana przez krytyków Opowieściami z Narnii naszych czasów cudownie zilustrowana opowieść o szukaniu swojego miejsca w świecie, przyjaźni, poświęceniu i potędze wyobraźni.

Emily wyrusza do Alledii, legendarnego miejsca ukrytego między wymiarami, żeby uratować swoją rodzinę i zapobiec katastrofie grożącej niezwykłym mieszkańcom tej krainy. Czy Amulet pomoże jej odnaleźć drogę z powrotem?

 

Seria Minecraft

Przeczytajcie książki z serii "Minecraft.". Każdą z nich napisał inny autor i w każdej spotkacie zupełnie nowych bohaterów.

Polecamy te książki tym, którzy lubią gry komputerowe. Bohaterowie, niespodziewanie znajdują się w świecie Minecrafta, muszą poznać panujące tam reguły, żeby przetrwać. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, to zapraszamy do biblioteki. Książki czekają na czytelników.

 

Dagmar Bach - Seria Cynamon

Witajcie w zakręconym multiwersum Victorii King!

Piętnastoletnia Vicky ma pewną kłopotliwą przypadłość – zdarza jej się przeskakiwać do równoległego świata. W jednej chwili czuje zapach cynamonu, a w następnej trafia zupełnie gdzieś indziej, i do tego zamienia się miejscami z pewną złośliwą zołzą, która wygląda tak jak ona! I kiedy jako Tori musi sobie poradzić w obcym otoczeniu, jej drugie ja sieje spustoszenie w prawdziwym życiu dziewczyny, wtykając nos w nie swoje sprawy, zwłaszcza miłosne…

Pełna humoru, niepowtarzalna love (a raczej cynamon) story dla wszystkich, którzy mają pewność, że oprócz naszego istnieje jeszcze wiele innych światów.

Książki z serii Cynamon łączą wszystkie elementy, które są gwarancją dobrej lektury – trzymająca w napięciu narracja, niebanalny wątek romantyczny i błyskotliwe poczucie humoru, a to wszystko w zachwycającej oprawie graficznej. 

 

 

      Polecamy do przeczytania książkę Pawła Beręsewicza   „Pieniądze albo kasa”. Kto sięgnie po tę książkę, nie pożałuje. Wyróżnia się ona nie tylko tematyką, ale także niebywałym poczuciem humoru i potężną dawką żartów.

        Głównym bohaterem jest piętnastoletni Staszek Tondera, który zastanawia się skąd jego koledzy mają „kasę” i jak on sam może podreperować swój skromny budżet. Jeżeli chcecie przekonać się, jakie sposoby na zdobycie funduszy znalazł główny bohater, to przyjdźcie do biblioteki, książka na Was czeka.

 

 

Świat Maksa to pełne humoru historyjki o małym hipopotamie, który codziennie odkrywa, jak piękny i ciekawy jest świat. Pomagają mu w tym supermama oraz przyjaciele: słonik Edek, zebra Monika, kameleon Kolorek i krokodyl Gracjan. Idealna lektura dla najmłodszych

 

Brandon Mull -  Baśniobór

Przez wiele wieków czarodziejskie istoty ukrywały się w tajemnym miejscu zwanym Baśnioborem, który jest dziś jedną z ostatnich przystani prawdziwej magii. Czarodziejską Oczywiście. Ekscytującą Jasne. Bezpieczną Cóż, właściwie wręcz przeciwnie.

Kendra i jej brat Seth nie mają pojęcia, że ich dziadek jest obecnym opiekunem Baśnioboru. W otoczonym murami lesie pradawne reguły wprowadzają porządek między chciwymi trollami, złośliwymi satyrami, kłótliwymi wiedźmami, psotnymi chochlikami i zazdrosnymi wróżkami. Gdy jednak zasady te zostają złamane, ujawniają się potężne moce zła, a Kendra i jej brat muszą zmierzyć się z największym w swym życiu wyzwaniem, by uratować rodzinę, Baśniobór, a może i cały świat...

   

Beata Ostrowska – Eliksir przygód

Młodzi bohaterowie spotykają w ruinach zamku nową koleżankę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, ale dziewczynka ta urodziła się w... XVII wieku i dziwnym zrządzeniem losu przeniosła się w nasze czasy. Poznaje współczesny świat, poznaje nowych przyjaciół, przeżywa wiele fantastycznych przygód, a w ślad za nią przez wieki podąża tajemniczy człowiek z blizną...

Jak potoczą się dalsze jej losy – przeczytajcie sami. Ta książka jest, moim zdaniem, rewelacyjna. Łączy się tu realizm z elementami baśni. Nie jest ona aż tak długa, więc nadaje się na jeden, góra dwa wieczory. Zachęcam więc gorąco do jej przeczytania.

 

   

Barbara Kosmowska , Grzegorz Kasdepke – Wielki wybuch czyli K. kontra K.

Ksenia i Kryspin znają się z realu, ale zaprzyjaźniają się w sieci. Oboje niepozorni, Kryspin trochę ofermowaty, typ mola w okularach, Ksenia nieakceptowana przez koleżanki, przez niektórych uważana wręcz za dziwaczkę. W wirtualnym świecie czują się pewniej. Grając wspólnie online w Gwiezdnych Rycerzy, dodają sobie atrybutów, są pewni siebie, zabawni i mocni. Ale kiedy Kryspin proponuje, żeby się spotkali, Ksenia się wycofuje, wystraszona, że nie jest taka spoko, jak się opisała w necie. Kryspin nie odpuszcza – wie, że Ksenia jest z jego szkoły i szuka jej wśród koleżanek, prowokując kolejne niezręczne sytuacje. Wszystko zaczyna się komplikować, kiedy Ksenia znajduje psa Kryspina, a Kryspin nie wraca do domu na noc, bo go szuka. Czy w tych okolicznościach przyjaciołom uda się w końcu spotkać?

Chcecie się dowiedzieć, co było dalej?  Zapraszamy do biblioteki!

   

Piotr Nowacki, Maciej Jasiński, Tomasz Kaczkowski – Detektyw Miś Zbyś na tropie

Detektyw Miś Zbyś na tropie    to cykl świetnych, detektywistycznych komiksów dla najmłodszych wielbicieli tego gatunku. Scenariusz jest ciekawy, pełen zaskakujących zwrotów akcji i niezwykle zabawnych dialogów. Miś Zbyś to bardzo zdolny i znany detektyw. W śledztwach pomaga mu Borsuk Mruk, który choć jest niezwykle marudny i odrobinę strachliwy, to nie można odmówić mu pomysłowości. Taki duet z pewnością rozwiąże każdą zagadkę! Ogromnym atutem są również ilustracje. Stworzeni bohaterowie budzą przeogromną sympatię (tu nawet złodzieja nie da się nie lubić!), a żywe kolory i ciekawa kreska są bardzo przyjemne dla oka. Świetnym pomysłem są pojawiające się tu i ówdzie rozkładówki, dzięki którym młodzi czytelnicy mogą współuczestniczyć w śledztwie Misia Zbysia.

 

Agnieszka Stelmaszyk – Mazurscy w podróży

Mazurscy w podróży to seria książek napisanych w formie pamiętnika.

Autorem jest 11 – letni Jędrek, który podróżuje z rodzicami, kuzynką i babcią Bunią. Jędrek ciągle sprzecza się ze swoją kuzynką, ma swoje zwyczaje i często zdarza mu się wpadać w tarapaty. Obraz rodziny przedstawiony w książkach jest bardzo realistyczny, bliski każdemu współczesnemu dziecku, a do tego zabawny i pełen anegdotek. Poza świetnym pamiętnikowym zapisem rodzinnego wyjazdu, książki są też bogatym źródłem wiedzy. Bohaterowie zwiedzają prawdziwe miejsca, co inspiruje do podróży. Przygody z każdego miejsca zakończone są zbiorem krótkich ciekawostek historycznych i geograficznych, a oprócz kolorowych ilustracji znajdziemy tu też sporo autentycznych zdjęć zwiedzanych miejsc. Co ciekawe, pochodzą one z prywatnego archiwum autorki.

Te książki naprawdę czyta się z ogromną przyjemnością. Czekają one w naszej bibliotece na czytelników.

   
© ZSS Augustów