Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

Razem na Święta

Z ogromnym entuzjazmem nasza szkoła włączyła się w ogólnopolski projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Razem  na Święta”. Wspólnie (choć podzieleni na kilka zespołów, każdy w swoim ”rewirze”- domostwie) staraliśmy się sprostać wszystkim celom, jakie sobie postawiliśmy. A było ich naprawdę niemało! Obecny czas nie sprzyja przeprowadzaniom akcji grupowych, dlatego też w tym roku postanowiliśmy zawiesić naszą Akcję „Z Sercem na Dłoni” i przyłączyć się do projektu „Razem na Święta”.

Dzięki możliwości wzięcia udziału w tym projekcie, w pewien sposób kontynuujemy nasze dzieło. Za rok małe Mikołajki wyruszą wspólnie śpiewając kolędy i rozdając kartki świąteczne za „bezcenny jeden uśmiech”. W tym roku Mali Pomocnicy Mikołaja działają w swoich rewirach i również sprawiają, że uśmiech na twarzy naszych najbliższych, czy też naszych kochanych sąsiadów pojawia się na twarzy.  Smutne jest jedynie to, że nie przeżywamy tych niesamowitych chwil razem. Przyświeca nam jeden cel: budowanie wspólnoty i umacnianie więzi międzypokoleniowej, oraz kształtowanie w młodym pokoleniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. Ze względu na stan epidemii działania realizowane w ramach akcji „Razem na Święta” miały bezpieczny i odpowiedzialny charakter. Ważne było zachowanie dystansu społecznego oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.   Do projektu zgłosiły się klasy: Ib, IIb, IIIb, IIIc, VId, VIIIc. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawczyniami obmyślali wspólnie przez dwa tygodnie sposób, w jaki będą realizować projekt. Wszystkie zespoły prężnie pracowały i dzięki temu nasze cele zostały zrealizowane. Małe Mikołajki postanowiły napisać oryginalne, pełne miłości życzenia świąteczne, a następnie przesłać je do pięciu osób za pomocą Facebooka, bądź też SMS- a. Każdy uczeń stworzył pięć elektronicznych pocztówek, następnie wysłał je do pięciu różnych osób za pomocą Internetu w świat. Nasi uczniowie wykonali piękne, rozkładane kartki świąteczne, papierowe choinki i różnokolorowe aniołki i inne magiczne bożonarodzeniowe ozdoby. Kartki świąteczne, ozdoby wraz z życzeniami przekazali oni swoim sąsiadom i znajomym mieszkającym w pobliżu. Niektóre dzieci wyjechały poza granice naszego miasta do pobliskich wsi i tam składały życzenia bożonarodzeniowe. Dzieci opiekowały się psami swoich sąsiadów i wyprowadzały je na spacery. Dodatkowo przekazały do schroniska „Sonieczkowo” karmę dla zwierząt. Wieczorami piekły z mamami ciasta, pierniczki i dbając o dobre relacje częstowały wypiekami miłych, zaprzyjaźnionych sąsiadów mieszkających na tym samym piętrze czy w tej samej klatce. Chłopcy-dżentelmeni w asyście rodziców pomagali starszym sąsiadom zrobić zakupy. Dziewczynki w tym czasie pomagały w porządkach świątecznych co wywoływało u osób starszych wzruszenie- nie jedna łza zakręciła się w oku. Dodatkowo przygotowano paczki osobom potrzebującym. W paczkach były: ubrania, zabawki, książki. Niektórzy oddali używane, ale w dobrym stanie zabawki na rzecz PCK. Przekazano również paczkę ze słodyczami podczas zbiórki darów na Dom Dziecka w Pawłówce. Nasi uczniowie często też bawili się w „listonoszy”, skrzynki pocztowe umożliwiały im dotarcie do większego grona odbiorców.

Najwspanialsze jest to, że dzieci cieszyły się, że mogły komuś sprawić radość. Utwierdziły się w przekonaniu, iż nie jest to jednorazowa akcja. Postanowiły, że będą starały się pomagać innym przez cały rok.

Urszula Kuczyńska

 

   
© ZSS Augustów