Drogi Gimnazjalisto- już czas podjąć decyzję!

Nasza szkoła od wielu lat stara się, aby nasi gimnazjaliści dokonywali prawidłowego wyboru związanego z ich przyszłym kierunkiem kształcenia. To, że kończą naszą szkołę nie znaczy, że chcemy ich wypuścić bez wsparcia. Jako szkoła z tytułem „Szkoła Odkrywców Talentów” staramy się wspierać naszych wychowanków w poszukiwaniu ich talentów czy też rozwijać w nich ich zainteresowania.  Wiadomą sprawą jest to, że wybór kierunku kształcenia związany jest ściśle z przyszłym zawodem.

To bardzo istotne, aby już teraz wyznaczyć sobie kierunek w życiu. Nie jest to łatwe nawet dla dorosłego człowieka. W naszej placówce zostały przeprowadzone w tym roku w ramach projektu „Edukompetenti” zajęcia z doradztwa zawodowego- zajęcia w formie grupowej jak też indywidualnej. Zajęcia służyły w dużej mierze jako wsparcie w poszukiwaniu dalszej drogi, odkrywaniu własnych zainteresowań, umocnieniu w planowanych decyzjach, jak też wyszukanie dalszego kierunku kształcenia- przyszłego zawodu. Uczniowie klas trzecich gimnazjum cały rok byli przygotowywani przez doradców zawodowych do podjęcia tej ważnej w ich życiu decyzji. Poprzez szereg spotkań grupowych, jak też i indywidualnych staraliśmy się wspólnie wyznaczyć przyszłą ścieżkę edukacyjną jak też zawodową. Dzięki tym zajęciom młodzież nasza na dzień dzisiejszy nie odczuwa strachu, a wspólne rozmowy dały im podstawę do podjęcia tej ważnej decyzji. Uświadomienie dla młodego człowieka, iż każdy z nas ma swoje zainteresowania, które może przełożyć w późniejszym czasie na prace jest bardzo istotne. Wybór odpowiedniej ścieżki kształcenia nie powinien być związany z tym gdzie idą nasi „znajomi”, lecz z naszymi zainteresowaniami, predyspozycjami. Następnie należy wyznaczyć cele i je realizować. To, że nie wszystko będzie łatwe- tego również dowiedzieli się nasi uczniowie podczas spotkań. Mimo to wiedzą, że należy dążyć do wyznaczonego celu i nie poddawać się nigdy. To powinno być ich wyznacznikiem. Podczas tych zajęć mówiliśmy im na co mają zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru odpowiedniej placówki kształcenia. Jakie pytania powinni postawić będąc na Dniach Otwartych zorganizowanych przez nasze miasto jak też podczas dodatkowych Dni Otwartych, które zostały zorganizowane wyłącznie z myślą o nich w naszej szkole.

23 kwietnia uczniowie oddziałów gimnazjalnych klas trzecich naszej szkoły wzięli udział w Dniach Otwartych Szkół Ponadgimnazjalnych. Wszystko to po to,  aby ułatwić uczniom podjęcie decyzji związanej z wyborem dalszej drogi kształcenia. Swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2018/2019 zaprezentowały wszystkie augustowskie placówki szkół ponadgimnazjalnych. Podczas tych spotkań nasi uczniowie mieli możliwość obejrzenia z bliska sal, nauczycieli jak również przyszłych kolegów i koleżanki. Pamiętajmy iż poczucie atmosfery panującej w danej placówce jest również bardzo istotne.

25 kwietnia i 27 kwietnia do naszej szkoły zawitali dyrektorzy czterech placówek ponadgimnazjalnych. Mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli z: Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Ignacego Prądzyńskiego, II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza, Augustowskie Centrum Edukacyjne.   Nasi uczniowie mieli możliwość „na swoim gruncie” spokojnie porozmawiać z dyrektorami i przedstawicielami tych placówek. Podczas tych spotkania została szeroko omówiona oferta edukacyjna, dyrektorzy placówek zaprezentowali prezentacje multimedialne, a dodatkowym atutem było też to, że tym razem to uczniowie z tamtych szkół również pojawili się na spotkaniu. Nasza młodzież mogła spokojnie zadawać pytania, tym razem czasu mieli bardzo dużo i każde pytanie otrzymało wyczerpującą odpowiedź. Atmosfera panująca podczas tych spotkań bardzo podobała się naszym gimnazjalistom. Poczuli się, że mimo, że niedługo opuszczą nasze progi to szkoła ciągle się o nich troszczy. Dla nas istotne jest to, aby nasza młodzież dokonała dobrego wyboru, aby ten wybór był dobrze przez nich przemyślany. Dodatkowo na holu szkoły przygotowaliśmy dla naszych gimnazjalistów informację dotyczącą oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych z Augustowa, Suwałk, Ełku, Dowspudy. W ofercie tej uczniowie mają możliwość zapoznania się z wymaganiami, terminami, dokumentami związanymi z rekrutacją.

Teraz to już wszystko w Waszych rękach. Trzymamy za Was kciuki i nie zapominajcie o nas!

Urszula Kuczyńska
Elżbieta Dębska