Niezwykła podróż

W marcu uczniowie klasy II C wyruszyli na wycieczkę do Białegostoku. Na początku trafili do  Planetarium Uniwersytetu i obejrzeli seans „Nieziemskie Księżyce” na półsferycznym ekranie o siedmiometrowej średnicy. Dowiedzieli się, że w naszym Układzie Słonecznym jest ponad 200 księżyców a niektóre z nich płoną piekielnym ogniem lub są zimne jak Antarktyda. Jedne są kuliste i doskonale gładkie a inne wyglądają jak latające spodki i są poorane kraterami. Niejednokrotnie oglądane zdjęcia zapierały dech w piersiach. Później zwiedziliśmy Operę i Filharmonię Podlaską czyli Europejskie Centrum Sztuki. Tu uczniowie uczestniczyli w audycji muzycznej pt. „Trzy Światy”. Zawodowi muzycy zabrali dzieci w świat muzyki klasycznej, rozrywkowej i instrumentów perkusyjnych. Uczniowie odwiedzili różne kontynenty, by poznać bliżej nie tylko perkusję, bębny i werbel, ale także takie instrumenty jak fleksaton czy bongosy. Dzięki dźwiękom i wyobraźni przenieśli się na gorącą plażę. To była prawdziwa muzyczna przygoda. Następnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Pałacu Branickich.

W zabytkowych wnętrzach dawnego pałacu dzieci poznały tajniki medycyny, proces kształtowania się przez stulecia tradycji leczniczych, poczuły zapach i atmosferę apteki z przełomu XIX i XX wieku. Na zakończenie wykonały miniaturowe odlewy gipsowe Pałacu Branickich i zabrały je ze sobą na pamiątkę. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i przeżyć. Długo będą pamiętać audycję muzyczną, film w planetarium i wizytę w muzeum.

Anna Beata Karpińska