Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

„Ferie z nami- nuda za drzwiami”

1 lutego 2016 r. w Zespole Szkół Samorządowych dzięki Pani Annie Wnukowskiej, Urzędowi Miasta w Augustowie oraz Towarzystwu Młodego Krechowiaka rozpoczęły się półkolonie zimowe, w których wzięło udział 44 uczniów z naszej szkoły. W trzech grupach znalazły się dzieciaki z klas II- IV SP.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od pogadanki na temat bezpieczeństwa, które należy zachować podczas wszelkich zajęć, rozrywek (a było ich wiele) oraz wyjść poza teren szkoły. Następnie dzieci wraz ze swymi wychowawcami tj.: Panią Teresą Szczeciną, Panem Jarosławem Zyskowskim oraz Panią Anią Kopiczko sporządzili regulamin zimowiska. Giełda pomysłów przyniosła rewelacyjny regulamin, który został podpisany przez uczestników i wyeksponowany w odpowiednim miejscu. Wszyscy nasi podopieczni stosowali się do niego, bez wyjątku. Po zjedzonym drugim śniadaniu nasze pociechy przystąpiły do kolorowania obrazków związanych z bezpiecznymi i niebezpiecznymi zabawami zimowymi. Oczywiście poradziły sobie świetnie z zadaniem. Zwieńczeniem pierwszego dnia zimowiska było wyjście na naszą salę gimnastyczną, gdzie dzieci mogły skorzystać z różnych atrakcji. Wyhasały się na dmuchanych zabawkach, budowały konstrukcje przestrzenne z klocków drewnianych oraz lego, jeździły samochodami po torze przeszkód oraz pięknie śpiewały podczas karaoke. Chłopcy, jak to często bywa- zapaleni kibice oglądali mecz.
Drugi dzień zimowiska rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych, a następnie poszliśmy na kręgielnie, gdzie dzieci w grupach i indywidualnie rywalizowały między sobą o najlepszy wynik. Z uśmiechem na ustach, chociaż w strugach deszczu wróciliśmy do szkoły rozwiązywać rebusy i pośpiewać ulubione piosenki przy dźwiękach gitar.
Trzeciego lutego o godzinie 9.00 rozpoczęliśmy dzień od konkursu plastycznego „Zimowe krajobrazy”( wszystkie prace dzieci możecie podziwiać na wystawie). Nasi najmłodsi wykazali się ogromnym zaangażowaniem i włożyli w pracę wiele serca. Niestety jury ze względu na okrojony budżet mogło wyłonić jedynie 4 najlepszych, a byli to:
- Julia Rozmysłowicz- I miejsce,
- Kinga Wachowiak- II miejsce,
- Maksymilian Stepka- III miejsce,
- Julia Chodorowska- wyróżnienie.
Następnie wszystkie grupy wraz z wychowawcami udały się na basen miejski, gdzie pod okiem ratowników spędziły miło czas.
W czwartek nadszedł ( zapewne najbardziej wyczekiwany dzień) wyjazdu do Ełku. O godzinie 8.30 wyruszyliśmy, by od godziny 10.00 mieć całe lodowisko dla siebie. Zaczęliśmy niepewnie stawiać pierwsze kroki na lodzie, ale z każdą minutą szło nam coraz lepiej. Dzieciaki pomagały sobie wzajemnie i te, które świetnie jeździły instruowały te osoby, które łyżwy miały pierwszy raz na sobie. Nowicjusze rozpoczęli jazdę przy pomocy pingwinów, a ci, którzy mięli już praktykę jeździli samodzielnie, ścigali się w parach, tworzyli węże. Wszyscy byli zachwyceni z czasu spędzonego na lodowisku, a zwłaszcza z tego, że dzieci z naszych półkolonii po godzinie umiały jeździć na łyżwach i nie przytrafiły się im żadne kontuzje. Po powrocie do autokaru pojechaliśmy do Ełckiego Centrum Ekologicznego, gdzie leśniczy przedstawił nam prezentację multimedialną na temat ptaków zimujących w Polsce. Opowiadał nam o rodzinach i gatunkach ptaków oraz  prezentował różnorodny ich śpiew. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy najważniejsze miejsca w Ełku.  
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. 5 lutego spotkaliśmy się na półkoloniach ostatni raz. Dzień rozpoczęliśmy od wyjścia do kina na film- „Alvin i wiewiórki-wielka podróż”. Było to możliwe dzięki uprzejmości właściciela kina Iskra, p. Zbigniewa Rółkowskiego, dzięki któremu mogliśmy bezpłatnie obejrzeć film. Seans bardzo podobał się dzieciom. Po powrocie do szkoły zaczęliśmy zajęcia cyrkowe. Po nich nadszedł czas na podsumowanie, rozdanie nagród, podziękowania. Trzeba przyznać, że łezka kręciła się w oku, ponieważ wytworzyła się przez tydzień więź między nami i podopiecznymi. Dzieci były zachwycone z miło spędzonego czasu oraz atrakcji, które zostały im przygotowane oraz z tego, że przez ten tydzień przegoniliśmy nudę.
Serdeczne podziękowania przekazujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji półkolonii zimowych w naszej szkole.
Mamy nadzieję, że atrakcje i miło spędzone ferie zostaną na długo w naszej pamięci. Do zobaczenia w kolejnej odsłonie.

Anna Kopiczko

 

   
© ZSS Augustów