Z ekologią za pan brat

26.04.2014 roku w Zespole Szkół Samorządowych w Augustowie odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego dla klas piątych.

Celem konkursu jest:

• zainteresowanie uczniów tematyką ekologiczną i problemami ochrony środowiska
  • uwrażliwianie uczniów na piękno przyrody
  • kształtowanie postaw ekologicznych
  • kształtowanie umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce przez samodzielne wykonanie i zanalizowanie doświadczenia ekologicznego.

Co roku odbywa się on pod innym hasłem. W tym roku hasło brzmiało : „Lasy – zielone płuca Ziemi”.

Każda startująca szkoła wytypowała po dwie drużyny. Rywalizacja składała się z części teoretycznej – testu i praktycznej – zadań o tematyce nawiązującej do hasła danej edycji konkursu. Poza tym każda startująca drużyna prezentowała w formie posteru wcześniej wykonane doświadczenie, którego problematyka wiązała się z hasłem konkursowym.

Zmagania zespołów oceniała niezależna komisja konkursowa, w skład której weszli nauczyciele przyrodnicy z powiatu augustowskiego.

Powiatowy konkurs ekologiczny dla klas piątych jest dobrym sposobem na zaprezentowanie postaw ekologicznych, sprawdzenie wiedzy z zakresu ekologii i przyrody, a przede wszystkim fajna zabawę w przyjemnej atmosferze.

Co roku poziom konkursu jest bardzo wyrównany, a jego uczestnicy wykazują się ogromną wiedzą i dużymi umiejętnościami współdziałania w grupie. W tym roku, w czołówce znalazły się następujące zespoły: I miejsce – drużyna z Zespołu Szkół Samorządowych w Augustowie (opiekun pani Katarzyna Wiszniewska),  II miejsce – drużyna z Zespołu Szkół Samorządowych w Augustowie (opiekun pani Agnieszka Górska),  III miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej w Płaskiej (opiekun pani Bogumiła Łebska). Na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny z Zespołu Szkół Społecznych STO oraz ze Szkoły Podstawowej w Białobrzegach.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i ciekawe nagrody ufundowane przez Urząd Miasta w Augustowie.

Organizatorzy serdecznie dziękują fundatorom, nauczycielom – opiekunom i uczestnikom. Dziękujemy gospodarzowi szkoły za umożliwienie organizacji konkursu.

Zapraszamy do udziału za rok w kolejnym, ósmym już powiatowym konkursie ekologicznym.

Agnieszka Górska
Agnieszka Ziemińska