Wspólne działanie ma sens!

Od siedmiu lat w naszej szkole organizujemy zbiórkę plastikowych nakrętek od butelek. Jest ona ważnym elementem edukacyjnym, który zmierza do  wprowadzenia nawyku selektywnego zbierania odpadów. Takie akcje uświadamiają młodym ludziom, jak ważny jest recykling i ochrona środowiska.

Dlaczego jest to takie istotne?  Firmy recyklingowe przerabiają zakrętki na surowiec wtórny (plastikowy granulat), który jest następnie przetwarzany na nowe zakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. Należy też pamiętać, że butelki z nakrętką nie mogą zostać przetworzone na surowiec wtórny, ponieważ  mają inny skład chemiczny. Zatem odkręcając  nakrętkę, pomagamy firmom recyklingowym w szybszym i sprawniejszym przetwarzaniu odpadów.

Dzięki naszej szkolnej akcji zyskuje nie tylko środowisko! W ten sposób pomagamy również potrzebującym uczniom! Fakt, że w ostatnim czasie zebraliśmy dużo nakrętek, umożliwił  uczniom naszej szkoły udział w turnusie rehabilitacyjnym fundacji SIS DOMINO. Była to  forma rehabilitacji,  podczas której w  komfortowej komorze hiperbarycznej  dzieci otrzymywały tlen w wysokim stężeniu, który wspomagał ich leczenie. Cieszy nas bardzo fakt, że mogliśmy w ten sposób pomóc dzieciakom tej fundacji. Aby pomagać ludziom, trzeba to robić na olbrzymią skalę, jednak każde działanie ma sens. Zwłaszcza, że codziennie korzystamy z plastikowych butelek.

Usłyszałyśmy kiedyś: „gdyby co piąty Polak oddał jedną zakrętkę dziennie, można by było zakupić około 750 wózków inwalidzkich w ciągu roku”. Zachęcamy wszystkich do dalszej zbiórki nakrętek, bo ważne jest tylko to, że pomagamy ludziom, a przy tym chronimy środowisko.

Katarzyna Wiszniewska, Agnieszka Ziemińska