Deutsch im Kindergarten - Niemiecki w Przedszkolu

26 kwietnia uczennice z klasy III h ( klasa z dodatkowym językiem niemieckim) postanowiły wybrać się ponownie do Przedszkola nr 6 (oddział przy Urzędzie Pracy). Podczas wizyty przedstawiły one nowy repertuar taneczny, a następnie sprawdziły w formie zabawowej wiedzę przyszłych pierwszoklasistów z języka niemieckiego. Przedszkolaki bardzo chętnie wzięły udział w tych zajęciach, z zapałem zgłaszały się i odpowiadały na zadawane pytania.

Dziewczynki były z nich bardzo dumne i pochwaliły przedszkolaków za duży zasób słownictwa. Po wspólnej zabawie z językiem niemieckim dziewczynki wręczyły swoim młodszym, utalentowanym kolegom drobne upominki związane z krajami państw niemieckojęzycznych.

Nauka dwóch języków obcych w tak wczesnym okresie jest sprzyjająca dla rozwoju dzieci. Dzięki temu mają one możliwość poznawania drugiego języka poprzez zabawę. Słówka, zwroty, rymowanki, piosenki, wyliczanki  są przyswajane w tym okresie mimowolnie, dzięki czemu tak mały człowiek nie traktuje tego jako nauki.

Odział przedszkolaczków realizuje zajęcia „Deutsch im Kindergarten”   od października. Celem programu „Deutsch im Kindergarten - Niemiecki w Przedszkolu”  jest poznanie języka niemieckiego na poziomie edukacji przedszkolnej, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, słuchowych, rozumienia ze słuchu. Formy pracy wykorzystane podczas zajęć to: słuchanie, rozmowa, powtarzanie, zabawa. W pierwszych miesiącach stosowane są wyliczanki, rymowanki, proste słownictwo. Wszystkie zabawy, teksty i zwroty dostosowane są do możliwości i potrzeb dzieci.  Program „Język niemiecki w przedszkolu” przeznaczony jest dla wszystkich dzieci, które chcą bawić się nim. Podczas zajęć, które odbywają się w każdą środę, przedszkolaczki  mają możliwość poznania magicznego świata „języka niemieckiego”, który w rzeczywistości nie jest językiem trudnym. Dodatkowo biorą one udział w wielu konkursach, dzięki czemu zdobywają dyplomy i upominki od ambasad krajów niemieckojęzycznych.

Większość z nich już od września przekroczy progi naszej szkoły i rozpocznie nowy etap w swoim życiu. To właśnie dla takich dzieci, które pragną rozwoju zaproponowaliśmy od 1 września 2017 roku w naszej szkole klasę bilingwalną z nauczaniem języka niemieckiego w edukacji wczesnoszkolnej. Już na tą chwilę wiadomo, iż klasa ta zostanie objęta Honorowym Patronatem Ambasadora Austrii.

Nauczycielem prowadzącym te zajęcia w ramach wolontariatu jest Urszula Kuczyńska, która za zgodą pani Dyrektor Danuty Jańczak i wspaniałych rodziców tej grupy przedszkolnej miała możliwość spotykania się z tymi przemiłymi dziećmi.

Urszula Kuczyńska nauczycielka języka niemieckiego i edukacji wczesnoszkolnej