Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

Wycieczka klasy I B

  23 listopada 2022 roku uczniowie klasy I B wyruszyli na swoją pierwszą wycieczkę. Po bezpiecznym przejeździe do Białegostoku zawitali do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, w którym pod okiem sympatycznego przewodnika poznali wystawy prezentujące środowisko przyrodnicze północno-wschodniej Polski, przyrodę rejonów polarnych, minerały i skały oraz hodowle terraryjne (węże, legwany). Ciekawostką wystawy rejonów polarnych jest unikatowa kolekcja kości pingwinów z Wyspy Seymour (Antarktyda). Zachwyt wzbudziły znane ssaki, ptaki i inne zwierzęta zamieszkujące m.in. nasze lasy – żubr, niedźwiedź, dostojny łoś, jeleń, sarna, bielik, dudek, bataliony i wiele innych.

  Następnym ciekawym miejscem było planetarium, w którym dzieci obejrzały film w technologii fulldome. Pozwala to na oglądanie ruchomego obrazu na sferycznym ekranie. Siedząc w fotelu, widz obserwuje akcję rozgrywającą się przed nim, nad nim, z boku i z tyłu. Film „Na skrzydłach marzeń” to wciągająca przygoda o historii lotnictwa, bowiem utwór opowiada o dążeniach ludzi do wzniesienia się w przestworza. 
  Atrakcją wyjazdu było zlokalizowane na terenie Stadionu Miejskiego Epi-Centrum Nauki. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym nauka spotyka się z zabawą. Nie ma tam ustalonych tras zwiedzania. Każdy może samodzielnie decydować, jaką ścieżką i w jakim tempie będzie się poruszał. Na terenie wystawy znajduje się niemal 100 stanowisk doświadczalnych. Wystawa Główna została podzielona na 11 stref tematycznych: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika, energetyka, elektromobilność, strefa wody oraz właściwości materiałów. W przestrzeni edukacyjnej na zwiedzających czekali przewodnicy, którzy pomagali dzieciom odkrywać fascynujący świat nauki. Dzieci wykonywały doświadczenia z wodą, powietrzem, generowały prąd, kierowały pojazdami - symulatorami, sterowały robotami, zastanawiały się nad złudzeniami optycznymi, porozumiewały się za pomocą alfabetu Morse’a itp. Wszystkie doświadczenia sprawiły dzieciom dużo radości. Miłe wspomnienia pozostaną na długo. Na zakończenie pobytu uczniowie dostali breloczki wydrukowane w drukarce 3D.
  Wycieczka była udana. Dzieci nie mogą doczekać się kolejnej.
 Barbara Folejewska

 

 

   
© ZSS Augustów