Ekologiczny turniej w „Trójce”

23 kwietnia 2016 roku odbyła się w Zespole Szkół Samorządowych w Augustowie kolejna – IX - edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego dla klas piątych, w tym roku pod hasłem: „Człowiek jest częścią natury.” Organizatorami konkursu były panie Agnieszka Górska oraz Agnieszka Ziemińska.

Celem konkursu było  zainteresowanie uczniów problemami ochrony środowiska, uwrażliwianie ich na piękno przyrody, kształtowanie postaw proekologicznych, w tym właściwego postępowania z odpadami  oraz umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce poprzez samodzielne wykonanie i zanalizowanie doświadczenia  ekologicznego.
W konkursie wzięło udział 12 trzyosobowych drużyn ze szkół podstawowych miasta Augustów a także z Płaskiej, Bargłowa Kościelnego i Sztabina. Zespół Szkół Samorządowych reprezentowały dwie drużyny. W skład pierwszej weszły: Katarzyna Grzebalska, Katarzyna Skupska, Łucja Anatola Jurgielewicz. Ich opiekunem była pani Ewa Naumowicz. Do drugiej drużyny, której opiekunką była pani Agnieszki Górskiej, zakwalifikowały się następujące osoby: Gabriela Bagińska, Paulina Kukuć, Bartosz Kuryło.
Zmagania zespołów oceniała niezależna komisja konkursowa, w skład której weszli nauczyciele przyrodnicy z powiatu augustowskiego, panie: Katarzyna Dzieniszewska, Anna Tomaszewska i Elżbieta Podbielska.
W pierwszej części konkursu uczniowie indywidualnie rozwiązywali test. Pytania dotyczyły znajomości funkcjonowania człowieka w środowisku przyrodniczym,  pozytywnego i negatywnego oddziaływania ludzi na środowisko ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących gospodarowania odpadami.  Po krótkiej przerwie uczniowie w grupach zmagali się z przygotowanymi przez organizatorów ekologicznymi łamigłówkami: rozwiązywali krzyżówki, odgadywali hasła, analizowali mapę pogody, dobierali przyrządy do obserwacji, a także segregowali odpady. Potem nastąpiła prezentacja przygotowanych przez każdy zespół wierszy ilustrujących hasło przewodnie konkursu.  Uczestnicy konkursu popisali się ogromną pomysłowością, prezentując twórczość własną lub wybranych autorów. Jury szczególnie spodobała się propozycja uczniów ze szkoły podstawowej w Płaskiej, którzy zaprezentowali autorski wiersz pt. „ Bartosz i Miłosz w jednym stali domu”.  Ocenie podlegały także postery prezentujące wykonywane przez uczniów doświadczenie ekologiczne na temat „Wpływ różnych środków tzw. chemii gospodarstwa domowego na proces kiełkowania wybranego gatunku rośliny”.
Jak co roku poziom konkursu był bardzo wyrównany, a jego uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą i dużymi umiejętnościami współdziałania w grupie. Po ponad dwóch godzinach zmagań jury wyłoniło zwycięzców: I miejsce zdobyła drużyna II z Zespołu Szkół Samorządowych w Augustowie (opiekun pani Agnieszka Górska), II miejsce drużyna ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Augustowie (opiekun pani Wioletta Kotarska), natomiast III miejsce – drużyna I ze Szkoły Podstawowej nr 6 (opiekun pani Ewa Naumowicz). Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i ciekawe nagrody ufundowane przez Urząd Miasta i Nadleśnictwo Augustów oraz księgarnię Atena.
Organizatorzy serdecznie dziękują fundatorom, nauczycielom – opiekunom i uczestnikom. Dziękujemy gospodarzowi szkoły za umożliwienie organizacji konkursu.
Wszystkich przyszłych piątoklasistów zapraszamy za rok do wspólnej ekologicznej zabawy!

Pamiętajcie!
„Nie otrzymaliśmy Ziemi na własność, pożyczyliśmy ją od własnych dzieci”

Agnieszka Górska i Agnieszka Ziemińska