Szkoła Odkrywców Talentów
- Szczegóły
- Kategoria: Koło teatralne
- Opublikowano: środa, 26, czerwiec 2013 17:34
- Super User
- Odsłony: 8365
K.I. Gałczyński:
„ Oto jest nasz dzień codzienny,
nasze małe budowanie,
trud uparty i niezmienny,
nieustanne kształtowanie…”
Jedną z najważniejszych misji szkoły jest odkrywanie i rozwijanie talentów uczniowskich.
W roku szkolnym 2015/2016 zwróciliśmy się więc do Ośrodka Rozwoju Edukacji o pozyskanie honorowego tytułu dla naszej szkoły, który brzmi: Szkoła Odkrywców Talentów. Aby taki tytuł uzyskać placówka musi spełnić kilka warunków, które określone są w regulaminie. O prestiżowy tytuł Szkoły Odkrywców Talentów mogą ubiegać się placówki, które posiadają przynajmniej trzech nauczycieli prowadzących systematyczną pracę z uczniami o szczególnych uzdolnieniach, zaś uczniowie mogą poszczycić się znaczącymi osiągnięciami przedmiotowymi, sportowymi, artystycznymi, technicznymi, podejmują inicjatywy obywatelskie lub działają w kołach wolontariatu.
Szkoła Podstawowa nr 3 w Augustowie wspiera twórczych uczniów od wielu lat, a w zasadzie od "zawsze". Wspólnym celem całego, doświadczonego Grona Pedagogicznego jest nie tylko wspieranie uczniów z trudnościami w nauce, ale była i jest aktywizacja najzdolniejszych i zdolnych uczniów poprzez stworzenie im właściwych warunków rozwoju ich zdolności. W naszej szkole proces wychowania, kształtowania młodego człowieka odbywa się już od najmłodszych klas. Już od klasy pierwszej uczniowie są obserwowani w czasie zajęć lekcyjnych, przerw, a także wycieczek i zajęć pozalekcyjnych. Celem obserwacji jest wychwycenie uczniów utalentowanych w poszczególnych dziedzinach. Wiele czasu nauczyciele i wychowawcy poświęcają na rozmowy indywidualne z rodzicami, aby poznać dobrze uczniów, a przy okazji zebrać informacje od rodziców o zainteresowaniach ich pociech, czasem zainteresowaniach i tradycjach rodzinnych. W czasie rozmów często rodzice dowiadują się od nauczycieli, że dziecko ma jakieś zdolności, których nie zaobserwowano w domu i że warto je rozwijać zarówno w ramach zajęć lekcyjnych zwłaszcza w ramach tzw. indywidualizacji procesu nauczania, jak i w czasie zajęć pozalekcyjnych. Ankietowanie rodziców, których pytaliśmy o potrzeby ich i ich pociech oraz rozmowy z nimi, a także z uczniami, pozwoliły nam na utworzenie zajęć pozalekcyjnych, na które jest największe zapotrzebowanie. Kiedy już wiadomo jakich mamy uczniów, staramy się ich zachęcić do udziału w zajęciach dodatkowych, aby rozwijali swoje talenty. Szkoła proponuje uczniom szerokie możliwości własnego rozwoju. Jeżeli zaś owego talentu nie potrafimy odnaleźć czy nazwać, pokazujemy, uczymy jak zostać przyzwoitym człowiekiem, prawym obywatelem, człowiekiem szczęśliwym, który umie godnie żyć. A to dopiero sztuka wymagająca talentu!
W naszej szkole, każdy może znaleźć coś dla siebie, prowadzimy różnorodne zajęcia pozalekcyjne: „Szkolne Koło Caritas”, „Odkryj swoje zdolności i umiejętności”, „Zajęcia muzyczne dla szkoły podstawowej i gimnazjum”, „ZABAWY NA NETTĄ” - Zajęcia taneczne z Zespołem Tańca Ludowego „Bystry”, „Koło języka niemieckiego w edukacji wczesnoszkolnej”, zajęcia z języka niemieckiego w klasie IV- innowacja pedagogiczna, „Zajęcia rytmiczno-taneczne” dla klas I-III, Wolontariat uczniowski, Klub Młodego Ekologa, zespół taneczno- instrumentalny „Gwiazdeczki”, „Bliskie spotkania z matematyką” „Recyklingowe fantazje”, „Feel it. Sy it- konwersacje z języka angielskiego”, „Breaking brriers in speking- praktyczne ćwiczenia komunikacji w języku angielskim” „W krainie kultury i sztuki, czyli czym skorupka z młodu nasiąknie”, „Zajęcia rekreacyjno- sportowe- sport nie tylko rzeźbi figurę, ale i naszą osobowość”, „Zajęcia z edukacji regionalnej- Suwalszczyzna moja mała ojczyzna” . Nasi uczniowie to nie tylko artyści, przedmiotowcy, sportowcy, ale przede wszystkim ludzie- są to młodzi ludzie wrażliwi na los drugiego człowieka. Dążymy do tego, aby nasze dzieci rozwijały się wszechstronnie: tańczyły, śpiewały, grały na instrumentach, komunikowały się w obcych językach, czasami stawały się aktorami. Wszystko to później łączymy w jedno, dzięki temu istniejemy. Cała społeczność nauczycielska dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniami, spostrzeżeniami łączy się ze społecznością uczniowską dając niesamowite rezultaty. Często też to właśnie ci młodzi ludzie wskazują nam drogę, którą wspólnie podążamy. Nie zapominajmy, to my jesteśmy dla nich. Ciągła i systematyczna praca w ramach różnorodnych zajęć i osiągnięcia naszych uczniów były dowodem na to, że nasza szkoła zasługuje na ten zaszczytny tytuł. Nasz wniosek przygotowany i złożony przez opiekuna szkolnego akcji p. Urszulę Kuczyńską został rozpatrzony pozytywnie i we wrześniu 2016 roku szkoła pojawiła się na mapie szkół odkrywców talentów. W tej akcji biorą udział nauczyciele, którzy sami się zgłosili, gdyż od wielu lat prowadzą zajęcia dzięki którym w naszej szkole odkrywamy talenty. Pani Halina Poźniakowska, pani Elżbieta Granacka, pani Iwona Czaja, pani Elżbieta Dębska, pani Urszula Kuczyńska, pan Janusz Cichor i pan Jarosław Zyskowski- wszyscy ci nauczyciele bezinteresownie postanowili wspólnie zawalczyć o ten tytuł, który tak naprawdę od lat nam się należał, a szczególnie to zasłużyli na niego nasi kochani uczniowie. Jest to dla nas ogromny zaszczyt, że Ośrodek Rozwoju Edukacji dostrzegł i docenił wysiłki nauczycieli, uczniów i rodziców na polu pracy z uczniem zdolnym. Myślę, że to wyróżnienie jeszcze bardziej zmotywuje nas wszystkich do pracy.
Działania realizowane w roku szkolnym - 2019/2020
Szkoła Odkrywców Talentów
czytaj więcej
Urszula Kuczyńska