KONKURS CZYTELNICZY „CZY ZNASZ POLSKIE PRZYSŁOWIA?”

Trzecia edycja konkursu dla klas V ze znajomości powiedzeń i przysłów polskich już za nami.

Przysłowia znane są od najdawniejszych czasów. Były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zanim zostały zapisane, krążyły w formie ustnej.  Przysłowia najczęściej składają się z jednego zdania, często się rymują. Zawierają jakąś życiową mądrość. Udzielają pewnych wskazówek, przekazują rady i przestrogi. Mówi się nawet, że przysłowia są mądrością narodów. Warto je poznać i zrozumieć, bo stanowią one część naszej kultury.

Celem konkursu „Czy znasz polskie przysłowia?” jest zwrócenie uwagi na obecność przysłów w naszym życiu, rozbudzenie zainteresowania nimi, wskazanie możliwości oraz źródeł ich poznania. Uczniowie przygotowując się do zadań konkursowych wertowali biblioteczne słowniki, księgi, spisywali przysłowia znane domownikom czy też sporządzali komputerowe wydruki powiedzeń  i sentencji znalezionych w Internecie.

Konkurs odbył się 20.04.2015 r. w bibliotece szkolnej. Do konkursu przystąpiło 9 dwuosobowych  zespołów. Drużyny zmagały się w następujących konkurencjach:

1. Test ze znajomości przysłów i powiedzeń.
  2. Krzyżówka.
  3. Kalambury - przedstawienie wylosowanego przysłowia polskiego w sposób niewerbalny.
  4. Uzupełnienia w zdaniach brakującej części przysłowia.
  5. Odpowiedzi na pytania.

Komisja po podliczeniu punktacji wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – grupa z kl. VEs   Iwona Bienasz

Jakub Pomichter

II miejsce – grupa z kl. VC   Filip Orzechowski

Michał Gasiewicz

III miejsce – grupa z kl. VA  Izabela Wojewnik

Agnieszka Bagińska

Gratulujmy  zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

Idea popularyzowania znajomości przysłów wśród dzieci i młodzieży przynosi dobre rezultaty zarówno wychowawcze, jak i poznawcze, dlatego warta jest rozpowszechnienia.

Organizator: n-l bibliotekarz D. Zawadzka