Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

„Jesteś tym co jesz- żyj zdrowo i kolorowo”

Współczesny świat niestety nie proponuje nam zdrowego trybu życia. Od najmłodszych lat mamy już styczność z produktami, które nie zawsze są zdrowe. Nasze środowisko naturalne obecnie jest zanieczyszczone co spowodowało, iż nasza żywność jest często niezdrowa, sztucznie modyfikowana, zawiera dużo trujących składników chemicznych np. konserwantów, polepszaczy.

W obecnych czasach należy zwracać szczególną uwagę na to co jemy, na to co kupujemy. Aby tego dokonać powinniśmy już od najmłodszych lat uczyć w szkole dzieci zasad zdrowego odżywiania się. Podczas tych zajęć wprowadzajmy nawyki higienicznego spożywania pokarmów, wskazujmy rolę i znaczenie witamin oraz innych składników odżywczych potrzebnych do życia i wzrostu ludzkiego organizmu.

Program „Żyj zdrowo i kolorowo- Jestem tym co jem” został przygotowany właśnie po to, aby pokazać zalety zdrowego odżywiania. Dzięki niemu uczniowie będą potrafili dokonywać wyboru miedzy tym co zdrowe i odżywcze a pokarmami szkodliwymi choć smacznymi.

Cele ogólne:

- poznawanie zdrowego stylu odżywiania się

- wyrabianie nawyków higienicznego spożywania pokarmów

- wychowanie świadomego konsumenta

Uczeń:

 - prowadzi zdrowy styl życia

- wie, że owoce są źródłem witamin

- dostrzega potrzebę codziennego spożywania owoców i warzyw

- jest świadomy korzyści wynikających z włączenia tychże do diety

- potrafi dokonać wyboru między tym, co popularne, a zdrowe

- wie, że należy przestrzegać zasad higieny

- dostrzega potrzebę estetyki spożycia pokarmu

- umie poprawnie zachować się oczekując w kolejce

- wie, iż ogryzki i skórki należy wyrzucać do kosza

- ma poczucie przynależności do społeczności szkolnej

- chętnie dzieli się wrażeniami z uczestnictwa w programie w domu

Grupa biorąca udział w programie: Klasa : IIIas, IIIh,

Program realizowany jest   w ramach zajęć zintegrowanych, wycieczek, konkursów, imprez szkolnych i pozaszkolnych. Wśród uczniów został powołany zespół koordynatorów zdrowego odżywiania, którzy wspólnie z nauczycielem codziennie zwraca szczególną  uwagę na to jak się odżywiamy. W ramach tego programu wygłoszone są przez uczniów „mini projekty”, wychowawczyni klasy Urszula Kuczyńska jest dietetykiem, więc naświetla uczniom wartości zdrowego odżywiania.  W zajęciach w roku szkolnym 2015/2016 klasa Ib pani Ewy Szyper, wzięła udział w programie. Podczas zajęć uczniowie mają możliwość pracy z mikroskopem.

Zaplanowane przedsięwzięcia:

-Witaminowe Szaleństwo,

-Moja piramida zdrowego odżywiania,

-Wesołe, kolorowe, zdrowe kanapeczki

-Konkurs Najzdrowszy uczeń naszej klasy

- Mini projekty o zdrowym odżywianiu

 

Przewidywane efekty:

- uczniowie znają wartość owoców i chętniej je spożywają

- obok kanapek na drugie śniadanie przynoszą jabłko

- świadomi zdrowotnych walorów owoców zamiast chipsów sięgają po jabłko

- następuje u dzieci refleksja nad odżywianiem się

- akcja zachęca do spożywania zdrowych owoców na co dzień

- dzieci przyswajają sobie zasady estetycznego spożycia pokarmu, zachowanie ładu i porządku po sobie

- akcja wpływa na kształtowanie aktywnych postaw wobec rzeczywistości

- przyczynia się do rozwoju odpowiedzialności za pracę własną i grupy

   

 


   
      
maj 2024
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
   

Warto zajrzeć  

 

  

 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 115 gości oraz 0 użytkowników.

   
© ZSS Augustów