25 lat na ułańskim szlaku – wizyta Batalionu Czołgów Ułanów Krechowieckich w SP3 w Augustowie

Główne obchody 25 rocznicy nadanie Szkole Podstawowej nr 3 imienia 1 Pułku Ułanów Krechowiecki poprzedziła poniedziałkowa prezentacja sprzętu wojskowego i spotkanie z żołnierzami na terenie szkoły.

Dzień z Batalionem Czołgów Ułanów Krechowieckich 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego obejmował  pokazy pierwszej pomocy, prezentacje sprzętu strzeleckiego, bojowego i wyposażenia indywidualnego żołnierzy Wojska Polskiego i wojsk sprzymierzonych działających w strukturach Batalionowej Grupy Bojowej. Można było podziwiać pojazdy HONKER ZWD-3, STAR 266M RWEM, BRDM-2,a także pojazdy sanitarne IVECO i  ROSOMAK oraz czołg PT -91 TWARDY.

Wśród zaprezentowanych wielu egzemplarzy nowoczesnego sprzętu wojskowego, będącego na wyposażeniu współczesnego wojska, dużą popularnością wśród zwiedzających cieszyła się broń strzelców wyborowych, karabiny oraz inne specjalistyczne urządzenia optyczne służce naprowadzaniu na cel.

Uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkową fotografię, obejrzeć broń, przymierzyć kamizelki, hełmy oraz wejść do pojazdów. Żołnierze wykazali się dużą życzliwością, serdecznością i niezwykłą cierpliwością, odpowiadając na szereg szczegółowych pytań.

Nie zabrakło także tradycyjnej wojskowej grochówki z kuchni polowej, którą podczas zwiedzania w specjalnie przygotowanym namiocie degustowali nasi uczniowie.

Anna Milanowska