25 lat na ułańskim szlaku

„25 lat na ułańskim szlaku” to hasło, pod którym odbyły się tegoroczne obchody Święta Szkoły. Wyjątkowość tej uroczystości wynika z jubileuszu dwudziestopięciolecia nadania szkole imienia 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, zatem w ten październikowy poranek świętowaliśmy jednocześnie dzień naszego patrona.

3 października przywitał nas jesienną aurą. Nie bacząc na niesprzyjające warunki atmosferyczne, wyruszyliśmy wraz z całą społecznością szkolną za sztandarem do Bazyliki Mniejszej NSJ.

Jak co roku, tę jakże ważną dla szkoły i środowiska uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji Krechowiaków i ich rodzin, nauczycieli, uczniów i rodziców. Następnie wysłuchaliśmy krótkiego montażu słowno-muzycznego oraz apelu poległych, świadectwa naszej pamięci, na którą zasługują czyny patrona szkoły.

Kontynuacja obchodów Święta Szkoły miała miejsce w naszej placówce przy ulicy Mickiewicza, gdzie odbył się uroczysty apel szkolny. Warto wspomnieć, że naszemu świętowaniu towarzyszyły inne ważne rocznice, a mianowicie dwudziestolecie utworzenia pierwszego oddziału integracyjnego, piętnastolecie utworzenia pierwszego oddziału sportowego oraz piętnastolecie istnienia Zespołu Tańca Ludowego „Bystry”. I to właśnie ów zespół polonezem rozpoczął dostojnie uroczystości w auli.

Następnie wysłuchaliśmy okolicznościowych przemówień i serdecznych życzeń oraz gratulacji złożonych na ręce Pani Dyrektor Wiesławy Chrulskiej przez przybyłych gości.  Wśród tych, którzy  zaszczycili nas swoją obecnością, byli m.in.: Lilianna Zielińska, reprezentująca Jarosława Zielińskiego – wiceministra MSWiA, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta Augustowa, kapitanowie Cezary Kasprzak i Maciej Sulewski – przedstawiciele batalionu Ułanów Krechowieckich w Orzyszu, Anna Urban – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Suwałkach, Jarosław Szlaszyński – Starosta Powiatu Augustowskiego, Dariusz Szkiłądź – Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Augustowie, Prezes Towarzystwa Młodego Krechowiaka, a także wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Augustowie. Usłyszeliśmy wiele miłych słów oraz otrzymaliśmy „urodzinowe” prezenty.

Wkrótce w atmosferę ułańską wprowadziły nas zagrane na dzwonkach przez zespół Polanie utwory „Przybyli ułani pod okienko” i „Pierwsza kadrowa”. Po tym uroczym muzycznym przerywniku nadszedł czas na przemówienie pani dyrektor naszej szkoły – Wiesławy Chrulskiej, która w ciepłych słowach wspominała chwile sprzed 25 lat oraz wyraziła wdzięczność osobom zaangażowanym w rozwój placówki.

Na kolejny punkt programu czekali zwłaszcza pierwszoklasiści, którzy zgodnie z obowiązującą od lat tradycją podczas Święta Szkoły złożyli ślubowanie i zostali pasowani, czyli przyjęci w poczet uczniów. Po tej uroczystej chwili nastąpiło wręczenie pucharów i nagród za najwyższe wyniki osiągnięte w nauce w ubiegłym roku szkolnym. Otrzymały je następujące klasy: IIGa, Vc, VIIa oraz VId. Później mieliśmy okazję wysłuchać życzeń ułożonych w ramach konkursu przez uczniów dla naszej szkoły – jubilatki, po czym swój układ taneczny zaprezentowały dziewczęta z klasy IVa. Po chóralnym odśpiewaniu Pieśni Szkoły, nasze świętowanie zakończyliśmy krokiem poloneza, w rytm którego tancerze zespołu „Bystry” odprowadzili gości.