Projekt edukacyjny "Witaj Majowa Jutrzenko"
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano: wtorek, 15, maj 2018 11:37
- Super User
- Odsłony: 44861
Dnia 26.04.2018r. w naszej szkole odbyły się obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum oraz siódmych szkoły podstawowej pod opieką pani Doroty Dyjuk, pani Katarzyny Sieńkowskiej, pani Marzeny Kiewlak oraz pana Dariusza Sikorskiego przygotowali występ.
O godzinie 11.00 uczniowie i nauczyciele tłumnie zebrali się w hollu szkoły, aby obejrzeć efekt wielotygodniowej pracy, a także wspólnie upamiętnić ważny dla polskiej historii dzień. Znakomite dekoracje i elementy wystroju, a także odpowiednio dobrane do epoki stroje, pozwoliły przenieść się w minione czasy i tym samym poczuć podniosłą atmosferę oraz wagę wydarzenia.
Na początku spektaklu zgromadzeni wysłuchali recytacji takich utworów jak: „Tu wszędzie Polska” T. Kubiaka, „Nauczmy się na pamięć tego kraju" Z. Staweckiego, fragmentu koncertu Jankiela z „Pana Tadeusza” czy „Hymnu do miłości ojczyzny” I. Krasickiego. Następnie publiczność z szacunkiem wsłuchała się w słowa "Roty" M. Konopnickiej. Serca przybyłych poruszył polonez w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „BYSTRY".
Podczas prezentacji pojawiły się tez ważne dla epoki oświecenia postaci historyczne. Był to król Stanisław August Poniatowski (Maciej Gudewicz uczeń klasy 2Ga ) i marszałek Sejmu Wielkiego- Stanisława Małachowski (Szymon Zaniewski uczeń klasy 3Ga), którzy wygłosili najistotniejsze kwestie zawarte w Konstytucji 3 maja. Uzupełnieniem treści historycznych stały się słowa wygłoszone przez narratorów spektaklu oraz liczne plakaty przygotowane przez realizatorów projektu.
Przedstawienie zakończyła piosenka z tekstem i muzyką A. Rosiewicza "Pytasz mnie" w wykonaniu Justyny Bukrajewskiej i Julii Marinicz.
Po udanym występie widownia wysłuchała przemówienia Pani Dyrektor Wiesławy Chrulskiej, w którym została poruszona tematyka tradycji obchodzenia świąt narodowych i podkreślone jej znaczenie w kulturze polskiej. Na koniec pani Dorota Dyjuk złożyła podziękowania wszystkim, którzy pracowali przy projekcie.
Myślę, że była to ciekawa forma upamiętnienia tak istotnego dla Polaków dnia.
Julia Krakowska, uczennica klasy IIGb