Bezpieczni w szkole 2020/2021r.

7 września 2020r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Augustowie odbyło się spotkanie z pracownikiem KPP w Augustowie sierż. Kingą Muczyńską oraz pracownikiem Sanepidu p. Małgorzatą Sadowską. W spotkaniach wzięli udział uczniowie klas: I d, II c i II d oraz III a, III b i III d.

Na wstępie policjantka przypomniała uczniom zasady ruchu drogowego oraz zasady przechodzenia przez jezdnię. Omówiła też budowę roweru i jego obowiązkowe wyposażenie. Pouczyła też, jak należy się zachowywać w kontaktach z osobami nieznajomymi.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Następnie p. Małgorzata Sadowska zaznajomiła dzieci ze specyfiką pracy Sanepidu.
Potem odbył się praktyczny  pokaz dotyczący prawidłowego mycia rąk.
Pani M. Sadowska przedstawiła także zasady bezpiecznego zachowania się podczas kontaktu w czasie pandemii. Uczniowie w sposób praktyczny, indywidualnie uczyli się prawidłowego zachowania w domu, szkole i miejscach publicznych.

Wszyscy byli zadowoleni z ciekawego i bardzo pouczającego spotkania.

Zofia Elżbieta Walicka