„Szkoła równych szans” – Powiatowa Konferencja Oświatowych Placówek Integracyjnych

W dniu 4.04.2017 r. już po raz szesnasty odbyła się Powiatowa Konferencja Oświatowych Placówek Integracyjnych „SZKOŁA RÓWNYCH SZANS” na temat: „Jak pracować słowem, obrazem, gestem z dziećmi z autyzmem. Rozwijanie komunikacji i interakcji społecznych u dzieci i uczniów z autyzmem”.

Prelegentem była pani Małgorzata Olmińska – logopeda, pedagog specjalny i nauczyciel praktyk z ponad trzydziestoletnim stażem; certyfikowany terapeuta autyzmu od wczesnego wspomagania, nauczyciel nauczania początkowego, filolog, reedukator.

W swoich wypowiedziach terapeutka odwoływała się do wiedzy i umiejętności nauczyciela ze szkoły specjalnej oraz ogólnodostępnej.

Na wstępie przedstawiła zaburzenia rozwoju porozumiewania werbalnego i niewerbalnego dzieci z autyzmem oraz podstawowe cechy mowy dziecka neurotypowego w odniesieniu do teorii dotyczących deficytów porozumiewania się.

Wykład został wzbogacony o filmy instruktażowe i ćwiczenia praktyczne ukazujące mnogość metod edukacyjnych i terapeutycznych. Wiele czasu poświęciła na omówienie zagadnień związanych z planowaniem dnia i aktywności oraz strukturalizacją przestrzeni osób z autyzmem. Prowadząca udzielała także odpowiedzi na pytania związane z indywidualnymi przypadkami, z którymi spotykają się w swojej pracy pedagodzy.

Konferencję zakończył pokaz autorskich ćwiczeń grafomotorycznych.