"Krippenspiel” - jasełka po niemiecku i nie tylko

Polacy kochają Święta Bożego Narodzenia, ale nie można zapominać o tym, iż podobnym uczuciem ów grudniowy okres darzą także inne kraje i zamieszkujące je społeczeństwa. O tym, że świętowanie niejedno ma imię i oblicze, można było przekonać się 16 grudnia w Zespole Szkół Samorządowych w Augustowie.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia sprawiają, że w wielu szkołach wystawiane są jasełka. W ZSS rozpoczęły się one jednak w tym roku nieco inaczej. W ostatnim tygodniu nauki przed świętami uczniowie kl. 0, I-III, IV uczęszczający do tej szkoły mogli ponownie przypomnieć sobie historię narodzin Chrystusa podczas przedstawienia "Krippenspiel - jasełka po niemiecku". Przedstawienie składało się z trzech części. Pierwszą część stanowiły jasełka z kolędami w języku niemieckim zaprezentowane przez uczniów klasy III as przygotowane przez panią Urszulę Kuczyńską. Mimo zastosowania odmiennego języka, historia nie różniła się od znanych nam losów narodzin Chrystusa. Osoby zebrane na małej sali gimnastycznej w ZSS mogły śledzić losy Maryi i Józefa, jak też nucić kolędy znane nam wszystkim. Różnica polegała na tym, że  tym razem wyśpiewane były w języku niemieckim np. najsłynniejsza Stille Nacht (Cicha Noc) powstała w XIX w. właśnie w Niemczech, Leise rieselt der Schnee, Kling, Glöckchen, klingelingeling, Schlittenfahrt.
W drugiej części przedstawienia uczniowie z klasy IVei - będący pod opieką pani Marty Ajdamach, śpiewali dobrze nam znane kolędy angielskie: Jingle Bells, Silent Night, We Wish You a Merry Christmas. Dzięki ich występowi nasi wychowankowie mieli możliwość porównania tego, jak brzmią te same kolędy w tak różnych językach jak niemiecki i angielski. Wspaniałe było to, iż widownia, która tak licznie przybyła na przedstawienie, włączyła się do śpiewania kolęd. Wychowankowie obu  klas  przenieśli nas w magiczny nastrój świąt.
Trzecia część przedstawienia różniła się znacznie od poprzednich, bowiem swoje umiejętności  taneczne zaprezentowały  cheerleaderki - uczennice z klasy III as. Zatańczyły w strojach Mikołajków do utworów świątecznych,  porywając publiczność do zabawy.
Uczniowie z klasy III as uczą się języka niemieckiego już drugi rok dzięki zaangażowaniu swojej wychowawczyni Urszuli Kuczyńskiej. Jest to język dodatkowy, ponieważ obowiązkowym jest oczywiście język angielski. Niektórzy zastanawiają się jak to jest możliwe, aby uczyć się tego dwóch języków obcych w tak wczesnych latach. Pamiętajmy jednak, że im szybciej nasze pociechy rozpoczynają naukę języków obcych, tym szybciej nimi władają. W momencie, kiedy drugi język jest włączony do zajęć we wczesnym okresie życia, dzieci postrzegają go jako zabawę, nie  traktują tej nauki jako obowiązku. Często też szczycą się tym, iż potrafią więcej niż ich rówieśnicy.  Budzi to w nich wiarę we własne siły i mobilizuje do aktywności w tym kierunku. Uczniowie w tak wczesnym okresie przyswajają sobie słownictwo, ćwiczą fonetykę- bawią się językiem. To nie nauka, lecz zabawa- tyle, że z korzyścią! Dzięki temu, iż nasi wychowankowie mieli możliwość wczesnej nauki języka niemieckiego, potrafią rozgraniczać język niemiecki z językiem angielskim, z którym również sobie świetnie radzą. Dzieciaki chętnie chodzą na zajęcia, biorą udział w wielu konkurach z języka niemieckiego- nie traktują tego jak przykry obowiązek czy przymus, lecz jak świetną zabawę.
Od paru lat pani Urszula Kuczyńska współpracuje z ambasadami niemieckimi, dzięki temu jej uczniowie otrzymują małe drobnostki jako nagrodę za swoją pracę. Po dwóch latach „zabawy” językiem niemieckim postanowiła więc, że pokaże, co dzieci już umieją i na co je stać. W przyszłym roku planujemy utworzyć w Zespole Szkół Samorządowych pierwszą klasę edukacji wczesnoszkolnej - nauczanie połączone z bilingwalnym nauczaniem języka niemieckiego. Czyli uczniowie oprócz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej i obowiązkowego języka angielskiego, będą mogli poznawać też język niemiecki. Klasa III as jest dobrym przykładem na to, iż dzieciaki są chętne do nauki drugiego języka obcego. Pamiętajmy, że to od nas dorosłych zależy tylko to, w jakim kierunku pokierujemy nasze pociechy, czy damy im szanse na to, co dla nas było niemożliwe, a tym samym otworzymy im drzwi na świat.
Pomysłodawcą  przedsięwzięcia była nauczycielka j. niemieckiego i edukacji wczesnoszkolnej pani Urszula Kuczyńska, która wspólnie z panią Martą Ajdamach przygotowała przedstawienie bożonarodzeniowe w języku niemieckim i angielskim. Kolędnicy z klasy III as i IV ei występowali tego dnia dwukrotnie. Na występ przybyli licznie uczniowie klas młodszych naszej szkoły jak również nauczyciele. Dziękujemy kolędnikom i tancerkom za wspaniały występ, a niesamowitej publiczności bijemy brawa.

Do zobaczenia za rok.

Urszula Kuczyńska.