Przygoda w Warszawie

19 października 2017 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Wcześnie rano, bo o 6.00 zebraliśmy się  przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy.
Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Stadionie Narodowym. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie!

Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikiem. Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Zwiedziliśmy część muzealną zamku. Potem powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Tuż obok niej położony jest pierwszy cmentarz w Warszawie. Wkrótce poszliśmy na tzw. "Górę Gnojną". Dawniej znajdowało się tam wysypisko śmieci, które częściowo zabierała Wisła. Teraz z tego miejsca roztacza się piękny widok. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik warszawskiej Syrenki.  Przewodniczka opowiedziała nam legendę o Syrence, a później przeszliśmy przez ul. Piwną i Miodową. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie i spacerowaliśmy podziwiając  średniowieczne mury, dłużej zatrzymaliśmy się przy Pomniku  Małego Powstańca. Wracając w kierunku autokaru skręciliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza.  Szkoda, że nie udało się nam zobaczyć żołnierskiej zmiany warty.

Wieczorem udaliśmy się do manufaktury, by obejrzeć pokaz ręcznej produkcji lizaków i cukierków. Spróbowaliśmy słodkości wykonanych własnoręcznie.  Były bardzo smaczne.

Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu, który także kazał się pięknym obiektem i miło spędziliśmy w nim czas.

Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany. Ponieważ dzień ten był słoneczny i ciepły, od razu udaliśmy się na wycieczkę do Warszawskiego ZOO. Podziwialiśmy różne gatunki zwierząt. Największe wrażenie  wywarły na nas słonie, żyrafy i szympansy.  Następnie udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Wjechaliśmy windami na 30 piętro, skąd podziwialiśmy piękny widok panoramy Warszawy.

Następnym punktem zwiedzania był spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia  oraz  scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku. Do zdjęć "pozowały" nam liczne wiewiórki. Następnie zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru. Przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim, m.in. Alejami Ujazdowskimi i tam  zobaczyliśmy budynki ambasad, sejmu i senatu.

Po smacznym obiedzie  pojechaliśmy do gmachu Telewizji Polskiej. Poznaliśmy szczegóły pracy ludzi przedstawiających nam codziennie na ekranach telewizorów wiadomości . Zobaczyliśmy to wszystko, czego nie widać podczas transmisji telewizyjnej. Dowiedzieliśmy się, że wielu urządzeń i wielu ludzi potrzeba do nagrania kilkuminutowego programu. Następnie przeszliśmy do studia, gdzie  trwały przygotowania do kolejnego nagrania programu dla dzieci. Mogliśmy podejrzeć pracę na planie „od kuchni”.

To był ostatni punkt programu naszej wycieczki, wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń, byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.

Ewa Szyper