Wizyta mistrzyni olimpijskiej

W poniedziałek  29 marca 2021r. na zaproszenie uczniów oraz wychowawcy klasy 4 D w ramach lekcji wf odwiedziła nas medalistka  Igrzysk Paraolimpijskich, pani Joanna Mendak. Pani Joanna jest multimedalistką zawodów krajowych i międzynarodowych w pływaniu osób pelno i niepełnosprawnych.  Wywalczyła trzykrotnie złoty medal  Igrzysk Paraolimpijskich na dystansie 100 m stylem motylkowym - na IO w Atenach,  w Pekinie oraz w Londynie. Jest także posiadaczką rekordu świata na tym dystansie.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją wyścigu na 100 m stylem motylkowym z igrzysk w Londynie gdzie pomimo kontuzji Pani Joanna wywalczyła po raz trzeci olimpijskie złoto. Mistrzyni opowiadała nam o swojej karierze sportowej, o przeżyciach związanych ze startem w igrzyskach i w innych zawodach. Uczniowie byli ciekawi, jakie korzyści przyniosło jej uprawianie sportu i jakie to uczucie być mistrzynią olimpijską. Dowiedzieliśmy się między innymi, że Pani Joasia zwiedziła dzięki uprawianiu sportu prawie cały świat oraz poznała parę prezydencką i wielu innych ludzi znanych z pierwszych stron gazet. Mistrzyni opowiadała nam również o realich treningu w czasach pandemii. Nadal czynnie uprawia sport i zachęcała do tego również uczniów. Spotkanie zakończyło się prezentacją dekoracji zawodników na IO. Olbżymie wzruszenie towarzyszyło uczniom podczas słuchania naszego hymnu narodowego po wręczeniu medali. Jest to niezapomniane przeżycie zarówno dla zawodnika zajmującego najwyższe podium jak i dla kibiców, którzy najpierw mogli poczuć dreszcz emocji związanych z wyścigiem, a potem dumę z wygranej zawodnika.

Był to dla nas niewątpliwy zaszczyt, że prawdziwy olimpijczyk wziął udział w zajęciach wf w naszej klasie i opowiedział nam o swojej sportowej karierze, o sporcie pełno i niepełnosprawnych oraz sporcie w czasach pandemii.

Spotkanie miało na celu zachęcenie uczniów do uprawiania sportu jako sposobu na rozwijanie swoich zainteresowań i spędzanie wolnego czasu. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom zdołamy przybliżyć dzieciom świat wartości płynących z uprawiania sportu i zachęcić je do rozwijania własnych uzdolnień.

W naszej szkole od 2002 roku funkcjonują zarówno klasy sportowe jak i oddziały integracyjne. Wizyta paraolimpijki była więc dowodem na to, że świat sportu i niepełnosprawnych mogą się wzajemnie przenikać i uzupełniać. Sport może więc być sposobem na życie dla wszystkich ludzi ucząc przy tym wytrwałości w dążeniu do celu i niepoddawania się.

Wychowawca klasy 4D
Katarzyna Łebska