Kwesta wolontariuszy SKC na augustowskim cmentarzu

Jak co roku, 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych na augustowskiej nekropolii było można spotkać wolontariuszy kwestujących na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym.

W tym roku kwesta odbyła się już po raz dziesiąty. Jej organizatorami zawsze są : Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie, II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie oraz Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Z dotychczas zebranych funduszy zorganizowane zostały trzy lapidaria, odnowiono 50 nagrobków i krzyży: granitowych, żeliwnych, marmurowych oraz z piaskowca. W czasie ubiegłorocznej kwesty wolontariuszom udało się uzbierać prawie 15 tys. złotych.

Członkowie Szkolnego Koła Caritas pod opieką Pana Jarosława Zyskowskiego czynnie włączyli się do X akcji i zbierali pieniądze do puszek po raz piąty. Były  to  uczennice kl. VIII d : Natalia Paszkiewicz, Oliwia Sapkowska, Angelika Sztukowska i Julia Wysocka. W tym roku ponad 17 tysięcy złotych zebrano podczas kwesty na rzecz ratowania mogił. Ta rekordowa kwota będzie bardzo przydatna na porządkowanie augustowskiej nekropolii.

Dziękujemy ofiarodawcom, wolontariuszom i wszystkim zaangażowanym w organizację kwesty. Kolejny raz augustowska społeczność udowodniła, iż zdaje sobie sprawę z konieczności poszanowania cmentarza jako miejsca wiecznego spoczynku, które

świadczy o naszej przeszłości. Dzięki temu na augustowskiej nekropoli zachowane zostaną wszystkie zabytkowe nagrobki i pamięć o osobach zasłużonych naszemu miastu.

Anna Wnukowska
Jarosław Zyskowski