DEUTSCH PLUS w naszej szkole

W tym roku szkolnym nasza szkoła została zaproszona do uczestnictwa w Projekcie DEUTSCH PLUS przy współpracy Instytutu Goethego w Warszawie – instytucji przeprowadzającej egzaminy państwowe. Projekt ten objęty jest również patronatem Ambasady Niemiec. Do projektu zostały wybrane szkoły które promują naukę języka niemieckiego wśród uczniów, jak również takie, które osiągają najwyższe wyniki nauczania języka niemieckiego (wyniki egzaminów zewnętrznych, państwowych, wyniki konkursów). Jest to ogromne wyróżnienie dla naszej placówki.

Celem projektu jest zainteresowanie uczniów i nauczycieli językiem niemieckim i kulturą Niemiec, między innymi poprzez świadomość lepszej pozycji na rynku pracy dzięki zdobytym umiejętnościom językowym. Sieć szkół „Deutsch Plus“ zrzesza ponad 200 szkół na terenie całej Polski. Udział w projekcie jest nagrodą i zaszczytem, ponieważ do udziału zapraszane są najlepsze szkoły w całej Polsce.

Celem projektu jest:

a) stworzenie silnej sieci szkół, które oferują naukę języka niemieckiego w zwiększonym zakresie lub potrzebują wsparcia w prowadzeniu działań w tym kierunku;
b) Goethe-Institut jest ważnym partnerem, zapewniającym wysoki poziom kwalifikacji zawodowych nauczycieli i polepszenie tym samym jakości zajęć lekcyjnych z języka niemieckiego we wszystkich typach szkół w całej Polsce;
c) zaangażowanie w projekty i konkursy związane z językiem niemieckim, poprzez zachęcanie uczniów do udziału w tego typu inicjatywach;
d) aktywny udział uczniów ze wszystkich typów szkół w wydarzeniach (imprezach, konkursach, projektach) przygotowanych w ramach oferty Goethe-Institut.

Korzyści z udziału w projekcie:

DLA SZKOŁY

a) członkostwo w prestiżowej sieci szkół w Polsce (wyróżnienie plakietką Deutsch Plus);
b) współpraca z Goethe-Institut;
c) patronat Ambasady Niemiec w Polsce;
d) doradztwo w obszarze wsparcia nauczania języka niemieckiego;
e) wizyty młodych ludzi z Niemiec w szkole, możliwość kontaktu z „żywym językiem”;
f) poszerzenie wizerunku szkoły w lokalnych mediach (udział w projektach, obecność lokalnej prasy podczas organizowanych imprez);
g) zaproszenie do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji dyrektorów w Warszawie.

DLA UCZNIÓW

a) możliwość udziału w ogólnopolskim konkursie wraz z atrakcyjnymi nagrodami;
b) udział w jednym z trzech oferowanych projektów ogólnopolskich na temat muzyka, gotowanie, czy ochrona środowiska;
c) spotkania z młodymi ludźmi z Niemiec;
d) udział w wymianie uczniowskiej online (e-twinning);
e) udział w bezpłatnych lekcjach Skype.

Na te wyróżnienie zasłużyli w szczególności nasi najmłodsi uczniowie, którzy swoją pasją do nauki języka niemieckiego przetarli nam drogę. Jest to klasa objęta innowacją pedagogiczną- „Deutschkein Problem- bilingwalne nauczanie języka niemieckiego w edukacji wczesnoszkolnej”. Nasi uczniowie bowiem, uczą się od najmłodszych lat drugiego języka obcego, co nie sprawia im żadnych problemów. Klasa bilingwalna, która objęta jest patronatem Ambasadora Austrii przez trzy lata brała udział w wielu konkursach (między innymi ogólnopolskich) zajmując II i III miejsca, przedstawieniach, organizowała wystawy. Teraz czeka nas wiele pracy, jednak pamiętajmy, że warto!

Urszula Kuczyńska