Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

Z uśmiechem patrzymy w przyszłość!

W naszej szkole od września realizowane są zajęcia z doradztwa zawodowego oraz przedsiębiorczości w ramach programu Edukompetentni. Nasi uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w zajęciach grupowych jak też indywidualnych z doradztwa zawodowego. Dzięki tym zajęciom przygotowujemy naszych uczniów do świadomego wyboru zawodu zgodnie z ich zainteresowaniami i możliwościami. Dostarczamy im wiadomości o zawodach, wymaganiach rynku pracy, o systemie szkolnictwa ponadgimnazjalnego, a co ważne dostarczamy im wiadomości, które zawody są przyszłościowe.

Nasi uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w tych zajęciach, dzięki nim czują się bezpieczniejsi. Podczas zajęć mają możliwość indywidualnych spotkań z doradcą zawodowym, dzięki czemu mogą zadawać pytania, które nie zawsze padają na forum grupy ze względu na to, że nie każdy czuje się swobodnie w dużej grupie. Pytania te są bardzo istotne, a młody człowiek powinien mieć szansę uzyskania na nie odpowiedzi. Uświadomienie uczniom, że mają prawo do samodzielnego wyboru, pomysłu na własne życie nie jest łatwe. Wspólne rozmowy, analizowanie mocnych stron pozwala uczniom często dostrzec ich mocne i słabe strony. Jako doradcy musimy uświadomić każdemu, że zawsze istnieje jakiś pomysł na życie i każdy może coś zdziałać w przyszłości. Dzięki tym zajęciom mogą oni wyznaczyć kierunek, który obiorą po opuszczeniu naszych szkolnych murów. Po przeprowadzeniu zajęć czujemy, że nasi podopieczni bardziej wierzą we własne możliwości i podążą wyznaczonym kierunkiem. Jako doradcy zawodowi nie możemy nakazać kierunku działania, naszym zadaniem jest wsparcie, pokazanie, nakierowanie. To ten młody człowiek jest osobą podejmującą decyzje, to on będzie musiał zmierzyć się z tym co sobie wytyczy. Mimo to czujemy się spokojniejsi, gdyż dzięki tym zajęciom zauważamy w naszych podopiecznych zmianę, która w przyszłości zaowocuje. Dodatkowo w naszej szkole przeprowadzamy zajęcia z przedsiębiorczości. Podczas tych zajęć nasi uczniowie mogą wczuć się w rolę przedsiębiorców. Dowiadują się, co trzeba uwzględnić przy otworzeniu własnej działalności, w jaki sposób można napisać biznesplan.  Te kreatywne zajęcia poruszają umysły do odkrywania samego siebie. Uczniowie dowiadują się jakie korzyści daje współpraca w grupie, kim są i jakie mają największe atuty. Co ważne nasze zajęcia wprowadzają na rynek „świadomych konsumentów”, co w przyszłości również im się przyda. Nie są one jakimiś zwykłymi zajęciami szkolnymi, ale traktowane są jako pewnego rodzaju zabawa. Na tych lekcjach uczniowie mogą pobudzić swoją wyobraźnię nie mając żadnych ograniczeń. Każdy przedsiębiorca powinien cechować się: odwagą ,ambicją, pewnością siebie, dynamizmem działania, dużą aktywnością,  predyspozycjami psychicznymi do zarządzania firmą oraz zdolnością przewodzenia i współpracy z innymi ludźmi. Podstawowym zadaniem tych zajęć jest zachęcenie uczniów do poszerzenia wiedzy  z  dziedziny  ekonomii, biznesu i przedsiębiorczości. W ramach tych zajęć przewidziane są również spotkania z przedsiębiorcami w Parku Naukowo Technologicznym w Suwałkach. Pierwsze spotkanie odbyło się już 12.01.2018r. Wzięli w nim udział uczniowie klas trzecich gimnazjalnych (grupa liczyła 20 osób). Zajęcia te bardzo spodobały się naszym podopiecznym, zaś osoby, które prowadziły je stwierdziły, że są to przyszli przedsiębiorcy naszego regionu. Następny wyjazd planujemy przeprowadzić w okolicach maja, w tych zajęciach wezmą udział uczniowie klas VII.

Urszula Kuczyńska
Elżbieta Dębska


   

 


   
      
maj 2024
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
   

Warto zajrzeć  

 

  

 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 142 gości oraz 0 użytkowników.

   
© ZSS Augustów