Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

Weihnachtskarten auf Deutsch

Święta Bożego Narodzenia to czas miłości, spokoju, radości i moment, w którym chcemy kogoś czymś obdarować. Tak też narodził się pomysł „Weihnachtskarten auf Deutsch”.

Nauczyciele z całej Polski postanowili wspólnie w tym roku zorganizować projekt składający się z dwóch etapów. Do tego projektu przystąpiła klasa IIb z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 2 w Augustowie realizująca innowację pedagogiczną „Deutsch ist mein neues Hobby” -bilingwalne nauczanie języka niemieckiego w edukacji wczesnoszkolnej. Mimo, iż są to jeszcze malutkie dzieci, nie przeszkadzało im to w realizacji zamierzonego celu.

I etap- przypadał na przełomie października/ listopada. Uczniowie mieli za zadanie wykonać prezentacje/filmiki o swoim mieście, szkole i o nich samych. Następnie nauczyciele (organizatorzy tego zamieszania) przesyłali prezentacje do innych szkół. Uczniowie dzięki temu mieli możliwość poznania nowych kolegów i koleżanek, którzy tak jak oni uczą się języka niemieckiego. Dzięki prezentacjom dowiadywali się też, gdzie leży dana miejscowość, co można w niej zobaczyć, jak też poznawali szkołę, która również promuje język niemiecki wśród najmłodszych uczniów. Oczywiście wszystko to wykonane było w języku niemieckim. Dzięki temu nasi podopieczni mieli możliwość poszerzenia swoich umiejętności językowych, krajoznawczych.  

II etap- (grudzień) polegał na przygotowaniu własnoręcznie pocztówek bożonarodzeniowych w języku niemieckim, następnie te drobne, lecz z głębi serca płynące „upominki” wysyłano do „zaprzyjaźnionych” już szkół. Jak to uczniowie nazwali do „Naszych nowych koleżanek i kolegów”.

Jako współorganizator tego projektu, uważam, że projekt ten jest warty tej ciężkiej pracy, którą wykonaliśmy wspólnie z nauczycielami z różnych części Polski. Nasi mali podopieczni wiedzą, że nauka języka niemieckiego jest bardzo przydatna i nie tylko oni w tym wieku uczą się tego języka. Możemy się również pochwalić tym, iż otrzymaliśmy karki świąteczne nie tylko od najmłodszych „germanistów” ale również obdarowali nas licealiści i uczniowie szkół zawodowych. Dzięki tej „wspólnej” wymianie mieliśmy możliwość nawiązać współpracę międzyszkolną, jak również nasz poziom językowy na tym skorzystał. Dziękujemy Wszystkim zaprzyjaźnionym szkołom, a było ich wiele, między innymi z : Gdańska, Poznania, Krakowa, Warszawy, Łodzi, Szczecina, Malcanowa, Gorzyc, Ostrowy nad Okszą, Knyszyna, Redy.

Oczywiście widzimy się za rok!

FROHE WEIHNACHTEN!

Urszula Kuczyńska

 

 

   

 


   

 

      
lipiec 2022
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
   

Warto zajrzeć  

 

  

 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 233 gości oraz 0 użytkowników.

   
© ZSS Augustów