Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

Kwesta wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas na augustowskim cmentarzu

  We wtorek 1 listopada obchodziliśmy uroczystość Wszystkich Świętych. W kościele katolickim w tym dniu wspomina się świętych kanonizowanych i anonimowych.  Jest to uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Tradycjami tego święta są modlitwy w intencjach zmarłych, porządkowanie i dekorowanie grobów, zapalanie na nich zniczy.

  Jest to również okazja do refleksji nad ludzkim życiem i jego przemijaniem. Dlatego tak ważne jest, byśmy kultywowali naszą przeszłość utrwalaną na licznych historycznych, często opuszczonych i zaniedbanych nagrobkach, które wymagają natychmiastowej renowacji. W tym celu na cmentarzu w Augustowie, jak co roku, 1 listopada odbywała się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, zorganizowana przez Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie oraz Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Do tej akcji włączają się co roku wolontariusze SKC z naszej szkoły. W tym roku kwestowali: Barbara Dybacka z kl. 8as , Gabriela Rutkowska z kl. 8 c , Maja Arcimowicz z kl. 8 f oraz Gabriela Niewińska z kl. 8 c. Na ratowanie zabytkowych nagrobków augustowskiego cmentarza udało się w tym roku zebrać ok. 17 tys. złotych.
  Dzięki wrażliwości mieszkańców Augustowa i ich wsparciu finansowemu okazanemu podczas tegorocznej  kwesty zmieni się zarówno wygląd cmentarza, jak i  pamięć o osobach zasłużonych naszemu miastu i dawnych jego obywatelach.

Anna Wnukowska
Jarosław Zyskowski

 

   

 


   
      
luty 2024
pwścpsn
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829
   

Warto zajrzeć  

 

  

 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 180 gości oraz 0 użytkowników.

   
© ZSS Augustów