Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

CIEKAWE SPOTKANIA, Z CIEKAWYMI LUDŹMI

Wspieranie uczniów w procesie rozpoznawania zainteresowań, predyspozycji zawodowych oraz podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych jest aspektem, któremu nasza szkoła poświęca szczególną uwagę. 

 

Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, w październiku bieżącego roku nasi ósmoklasiści w ramach zajęć z doradztwa zawodowego wzięli udział w II części Projektu BlueGeneration. Pod koniec października uczniowie z klasy VIIId spotkali się z właścicielką salonu fryzjerskiego. Celem tej wizyty było zapoznanie się z zawodem fryzjera jak również uzyskanie informacji odnośnie nauki w szkole branżowej i realizacji praktyk. Pani Monika szczegółowo opowiedziała o kulisach zawodu i odbytej ścieżce edukacyjnej. Uświadomiła  uczniom na czym polega jej praca. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań związanych z tym zawodem. To było cenne spotkanie, dzięki któremu uczniowie mieli okazję zobaczyć trudną, wymagającą precyzji i cierpliwości pracę fryzjerki.
Następnie w listopadzie nasi ósmoklasiści spotkali się z funkcjonariuszem Policji. Uczniowie  zostali zapoznani z etapami rekrutacji i kryteriami, jakie musi spełnić przyszły kandydat na policjanta. Uzyskali informacje  o możliwościach rozwoju oraz kształcenia w szkołach policji. Uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem i aktywnością.
Trzeciego listopada wszyscy ósmoklasiści mieli okazję poznać zawód funkcjonariusza Straży Granicznej. Młodzież dowiedziała się o uprawnieniach i zadaniach funkcjonariusza (kontrola legalności przekraczania granicy państwowej oraz ochrona granic  państwa przed bezprawnym przekraczaniem, znajomość różnych rodzajach dokumentów, umiejętność wykrywania fałszerstw, identyfikowania śladów, umiejętności językowe w porozumiewaniu się z cudzoziemcami). Obowiązkiem funkcjonariuszy Straży Granicznej jest też stałe doskonalenie swoich umiejętności oraz sprawności fizycznej. Uczniowie chętnie wysłuchali prezentacji i ochoczo zadawali pytania dotyczące np. ścieżki edukacyjnej, szkoleń czy sprzętu.
Takie spotkania mają wspierać naszych uczniów w podjęciu ważnej decyzji w ich życiu. Wybór szkoły ponadpodstawowej jest trudną decyzją, nierzadko   związaną z zawodem jaki w przyszłości pragną oni wykonywać. Szkoła wskazuje możliwości, aktywuje do podejmowania świadomych decyzji.
Podczas zajęć z doradztwa zawodowego, dodatkowo ósmoklasiści mają możliwość pracy ze sprzętem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dzięki temu, uczą się kreatywności, współpracy w zespole jak równie poszukiwania niestandardowych rozwiązań, które w przyszłości na pewno zaowocują.

Doradca zawodowy
Urszula Kuczyńska

 

 

 

   

 


   
      
maj 2024
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
   

Warto zajrzeć  

 

  

 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 132 gości oraz 0 użytkowników.

   
© ZSS Augustów