„Dobre rady na elektroodpady”

W dniach 26-29 kwietnia 2016r. grupa uczniów z Zespołu Szkół Samorządowych im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie zorganizowała zbiórkę elektroodpadów (ZSEE), czyli zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.

Akcja odbywała się w związku z udziałem naszej szkoły w ogólnopolskim konkursie ekologicznym „Dobre rady na elektroodpady” we współpracy z AURAEKO - Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA.
Zbiórkę elektrośmieci wsparła dyrekcja naszej szkoły - pani dyrektor Wiesława Chrulska oraz jej zastępca pani Bożena Huszcza. Działania uczniów naszej szkoły poparł także pan Dariusz Szkiłądź, kierownik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Augustowie. Zbiórka nie polegała tylko na samym zbieraniu elektroodpadów, ale także na akcji uświadamiającej, jakie zagrożenia niosą za sobą tego typu śmieci. Uczniowie przeprowadzali więc ankiety, w których zadawali pytania na tematy związane z ZSEE i segregacją odpadów. Wiedza mieszkańców była bardzo różna i zdarzały się odpowiedzi, które świadczą o niskiej świadomości ekologicznej.
Po czterech dniach zbiórki przyszedł czas na wywiezienie zebranych odpadów. Uczniowie mieli do dyspozycji wynajęty samochód, którym sami odbierali sprzęt od mieszkańców. Niestety nie wiadomo jeszcze, ile ton elektroodpadów udało się uczniom zebrać. Organizatorzy konkursu  komisyjnie je policzą i dopiero w czerwcu będzie wiadomo, czy nasza szkoła po raz kolejny zakwalifikowała się do finału zmagań. Zużytego sprzętu było jednak niemało. Ludzie przynosili i przywozili pod szkołę m.in. zużyte monitory komputerowe, telewizory, pralki, lady chłodnicze, baterie i wiele innych przedmiotów. W akcję zaangażowani byli zwłaszcza uczniowie klas Igci i II gci : Mateusz Perzanowski, Mateusz Gorajewski, Dominik Krotoszyński, Agnieszka Bergałowska i Emanuela Dadura. Zbiórkę i całą akcję nadzorowały panie: Katarzyna Wiszniewska i Agnieszka Ziemińska.

Mateusz Perzanowski
Kl. I gci