Projekt "Gemeinsam entwickeln" w naszej szkole

Meine Klasse findet Deutsch klasse!

Nasza szkoła od dwóch lat uczestniczy w projekcie Goethe Institut „Deutsch Plus”. W ramach współpracy realizowaliśmy z naszymi uczniami różne działania, między innymi: „KOCH MIR WAS”, „WIR SINGEN DEUTSCHE WEIHNACHTSLIEDER“, ”WARUM LERNST DU DEUTSCH?”, „NACHHALTIG DURCH DEN TAG”. Od stycznia włączyliśmy się do projektu „Gemeinsam entwickeln”, w którym udział wezmą uczniowie klasy Ib, uczestnicy innowacji pedagogicznej „Deutsch ist mein neues Hobby” -nauczanie edukacji wczesnoszkolnej połączone z bilingwalnym nauczaniem języka niemieckiego.

Nasza szkoła współpracuje z innymi szkołami z całej Polski, które realizują główny projekt „Deutsch Plus”. Na chwilę obecną liczba szkół biorących udział w projekcie- 200. Nauczyciele biorą udział w szkoleniach, jak również w spotkaniach- podczas których następuje wymiana doświadczeń, wspólne tworzenia zadań do realizacji. Po miesiącu ciężkiej pracy szkoły łączą się i tworzą mniejsze grupy (3 szkoły), które ze sobą ściśle współpracują i realizują główne założenia projektu „Gemeinsam entwickeln”. Obecnie współpracujemy ze Szkołą Społeczną Towarzystwa Oświatowego w Łodzi (2 klasy) i Szkołą Podstawową im. W. Pallottiego w Ożarowie Mazowieckim

Podczas zajęć uczniowie biorą udział w zajęciach – eTwinnig. Wspólnie z innymi uczniami realizują zadania, tworzą mini projekty, nagrywają filmiki, tworzą gry – wszystko to odbywa się w języku niemieckim. Dzieci mają możliwość poznania się, podczas pracy wymieniają się doświadczeniami, budują więź uczniów uczących się języka niemieckiego. Udział w projekcie przyniesie korzyści w postaci podniesienia poziomu kompetencji językowych.

Projekt realizowany będzie do końca roku szkolnego, dzięki temu nasze „pierwszaczki” będą miały dużo czasu, aby poznać swoich nowych kolegów, którzy również tak jak oni uczą się języka niemieckiego od klasy pierwszej.

Projekt DEUTSCH PLUS pod patronatem Instytutu Goethego i Ambasady Niemiec promuje naukę niemieckiego i wspiera szkoły, gdzie nauka niemieckiego prowadzona jest w zwiększonym wymiarze godzin.

Pierwsze materiały już powstały, zapraszamy na nasz projektowy padlet:

Urszula Kuczyńska