Recyklingowe fantazje

Dnia 19.11.16r. zajęcia ekologiczne Recyklingowe fantazje przebiegły niezmiernie szybko i ciekawie. Tym razem zorganizowałam je w formie warsztatów, które poprowadziła pani Anna Gregorowicz.

Uczestnikami byli uczniowie klasy VI Ei. Podczas zajęć poznaliśmy technikę nowoczesnego recyklingu jaką jest papierowa wiklina. Technika ta oparta jest na wyplataniu rurek z często starych, zalegających w domu gazet czy ulotek. Najogólniej mówiąc technika wyplatania polega na zwijaniu gazetowych pasków w miarę cienkie rurki, które potem odpowiednio się ze sobą splata, nadając określony kształt. Gotowe plecionki można malować m.in. farbami akrylowymi, lakierobejcą do drewna. Przygotowując się do naszych warsztatów, musieliśmy wcześniej „wyprodukować”  mnóstwo rureczek (ponad 1000). Arkusze pociętego papieru, a właściwie ulotek zwijaliśmy w cienkie rurki za pomocą patyczków do szaszłyków. Pani Ania zapoznała nas z narzędziami i materiałami wykorzystywanymi do tworzenia naszych prac, udzieliła praktycznych porad ułatwiających tworzenie wyrobów z wikliny gazetowej. Ponadto, uczestnicząc w warsztatach, zapoznaliśmy się z prostymi splotami wikliniarskimi. Samodzielnie wykonaliśmy koszyczki, choinki oraz gwiazdy.

Formy i kształty przedmiotów z papierowej wikliny są nieskończone, albowiem wszystko zależy od wyobraźni i pomysłowości każdego z nas.

Elżbieta Kierklo