Leśne ślady na drodze do Niepodległości - Partyzanckie Grądziki

Na przełomie września i października z okazji 100-ej rocznicy odzyskania Niepodległości, uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w dwóch lekcjach historii pod hasłem „Leśne ślady na drodze do Niepodległości”. Pierwsza lekcja dotyczyła życia partyzantów na naszych terenach.

W dniu 28 września uczniowie z klasy 7 as wraz z opiekunami Izabelą Chabasińską i Andrzejem Wilczewskim wybrali się na wycieczkę rowerową do tzw. Partyzanckich Grądzików – miejsca obozowiska Armii Krajowej, jednego z najbardziej niedostępnych terenów, położonych w głębi Puszczy Augustowskiej. Po niełatwym dotarciu na miejsce – przy pomocy mapy, delikatnie zmoknięci rowerzyści spotkali się z leśniczym panem Karolem Chodkiewiczem. Młodzież mogła ogrzać się przy ognisku, upiec kiełbaski, a przy okazji wziąć udział w quizie historycznym przygotowanym przez opiekunów. Po krótkim odpoczynku uczniowie wybrali się w głąb lasu aby zobaczyć rekonstrukcję partyzanckiej ziemianki zlokalizowanej w miejscu faktycznych wydarzeń. Podczas wyprawy młodzież zapoznała się z oryginalnym ubiorem partyzantów (niewielkich rozmiarów – ówcześni żołnierze byli szczuplejsi i niżsi) i obejrzała broń z tamtych czasów. Po dotarciu na miejsce, po zejściu do środka ziemianki uczniowie wysłuchali gawędy o wspaniałym patriotyzmie naszych przodków oraz o trudnych warunkach, w jakich przyszło żyć żołnierzom walczącym o wolność Polski. Kolejnym punktem zajęć było zapalenie zniczy w hołdzie poległym oraz uroczyste przekazanie proporca uczniom przez leśniczego. Po zakończeniu zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali foldery z informacjami dotyczącymi historii Armii Krajowej na tutejszych terenach.

Izabela Chabasińska