Dzień otwarty

4 marca 2019r. nasza szkoła otworzyła swoje progi dla przyszłych pierwszoklasistów i ich rodziców. Nauczyciele powitali gości i przedstawili szeroką ofertę zajęć odbywających się w naszej placówce. Odwiedzający mieli okazję porozmawiać z dyrekcją, pooglądać wystawy prac naszych uczniów, zapoznać się osiągnięciami sportowymi naszych wychowanków w postaci zdobytych licznych pucharów, medali i dyplomów. Mogli obejrzeć kolekcję zdjęć z uroczystości szkolnych.

Następnie dzieci zwiedzały poszczególne sale i uczestniczyły w krótkich, lecz niezwykle ciekawych zajęciach. Dzięki temu zrozumiały, że szkoła to nie tylko nauka, ale również świetna zabawa.

Na początku  dzieci miały okazję uwolnić swoją inwencję twórczą rysując kolorową kredą po ścianie tablicowej. Dowiedziały się, jak młodsi uczniowie mogą spędzać czas na przerwach.

Następnie przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach języka niemieckiego. Po tej krótkiej lekcji potrafiły przywitać się, pożegnać oraz wymienić nazwy kilku zwierząt w poznanym języku.

Kolejnym miejscem edukacyjnej przygody była sala muzyczna. Tu poznały instrumenty perkusyjne, nauczyły się krótkiej piosenki i z radością ją śpiewały grając na marakasach, trójkątach, kastanietach oraz bębenkach.

Później przyszli pierwszoklasiści oraz ich rodzice obejrzeli szkolne laboratorium językowe. Pani Asia przedstawiła, jak w formie wesołej zabawy można uczyć się języka angielskiego. Dzieci poznały nowe słówka, zagrały w bingo a każde z nich było zwycięzcą oraz otrzymało upominek.

Następnie zwiedzali klasopracownię fizyczną. Tam podziwiali poruszające się roboty skonstruowane przez starszych kolegów, którzy są laureatami ogólnopolskich konkursów. Dowiedzieli się, na jakiej zasadzie wprawia się pojazdy  w ruch oraz jak się je programuje. Natomiast rodzice przedszkolaków byli mile zaskoczeni zdolnościami młodych naukowców.

Nasi goście odwiedzili jeszcze jedną salę edukacji wczesnoszkolnej i mieli okazję „bawić się” tablicą multimedialną. Dzieci grały w memory- grę doskonalącą pamięć. Praca z tablicą interaktywną sprawiła im niesamowitą frajdę.

Później powędrowały do kolejnych pracowni. Tam poznały działanie magnesu i jego szerokie zastosowanie. Same wprawiały w ruch kolorowe motylki, prowadziły po torze gąsienicę ze spinaczy. Z radością i zainteresowaniem wykonywały doświadczenia. Nauczyły się również dekorować kwiatki, między innymi wiążąc wstążeczkę na łodyżce.

Sala Doświadczania Świata była  następnym etapem szkolnej wędrówki. Dzieci korzystały z kąpieli w basenie z podświetlanymi kulkami, sprawdzały jak działa magiczny domek z lampami UV, chodziły po torze świetlno-dźwiękowym. Radość i zdziwienie malujące się na twarzy dzieci świadczyły o przeżyciu niesamowitej przygody.

W sali integracji sensorycznej oraz  w sali zabaw dzieci popisywały się swoją sprawnością fizyczną uczestnicząc w torach przeszkód.

Na wielkiej sali gimnastycznej poznawały właściwości wody i mydła. Oglądały gigantyczne bańki mydlane, potem je puszczały. Uczyły się działać szybko i pod presją czasu, bo bańki nie są wieczne. Oglądanie stołówki było ostatnim punktem w planie zwiedzania naszej szkoły. Na dzieci czekał tam słodki poczęstunek-pączki i kompot.

Na zakończenie „szkolnej podróży” każde dziecko otrzymało magnes na lodówkę-wizerunek naszej szkoły i lizaka. Dzieci były bardzo zadowolone i wymieniały się swoimi wrażeniami.

Anna Beata Karpińska
Magdalena Twardowska