Zespół Szkół Samorządowych im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich uzyskał Honorowy Patronat Ambasadora Austrii

Zespół Szkół Samorządowych im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich jest szkołą z tradycjami, co nie znaczy, że nie otwieramy się na nowości, możliwości, które proponuje nam współczesny świat.To, że jesteśmy dużą szkołą, jest również dużym atutem, ponieważ stwarzamy naszym wychowankom bardzo wiele szans rozwoju. W naszej placówce realizowane są liczne innowacje,posiadamy certyfikaty: „Odkrywców Diamentów”, „Nauczyciela z Klasą, „Szkoły z Klasą”. Od 1 września 2016 roku można nas znaleźć na mapie Szkół Odkrywców Talentów.

Podczas pracy z dziećmi stawiamy nacisk na nowe technologie tak, aby młody człowiek mógł znaleźć w naszej szkole coś, co go zainteresuje,gdzie będzie miał możliwość odkrywania, rozwoju swoich talentów i zainteresowań. Dawno już skończyły się czasy, gdy nauka kojarzyła się tylko z tablicą i kredą. Świat wirtualny, eksperymenty, innowacje, tablice interaktywne, magiczne dywany interaktywne, praca nowymi technologiami-tak obecnie wygląda nasza szkoła.

1 marca rozpoczęliśmy nabór do klaspierwszych. W tym roku dodatkowo zaproponowaliśmy przyszłym pierwszoklasistom możliwość podjęcia nauki w klasie bilingwalnej. Jest to nowość w naszym mieście, a my poczyniliśmy już w poprzednich latach starania, aby sprawdzić, czy nasz pomysł jest możliwy do realizacji. Okazało się, że uczniowie bardzo chętnie uczą się dwóch języków obcych, a rodzice są również bardzo zadowoleni z takiej możliwości. Nauka języka niemieckiego w tak wczesnym okresie nie stwarza uczniom problemów. Cieszymy się bardzo, że nasza propozycja utworzenia takiej klasy spotkała się z tak wielkim zainteresowaniem rodziców. Już po paru dniach rekrutacji, okazało się,że do klasy bilingwalnej zapisanych zostało ponad 30 dzieci.

Działania innowacyjne będą obejmowały wszystkie zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej połączone z elementami nauki języka niemieckiego (innowacja ta polega na  naturalnym włączaniu elementów języka niemieckiego każdego dnia pracy z uczniami). W każdym bloku tematycznym dzieci poznają: określone słownictwo, zwroty, teksty piosenek, zabawy w przystępny sposób równocześnie z językiem polskim przyswajają język niemiecki, poznają tradycje i kulturę państw niemieckojęzycznych. Uczą się stosowania języka obcego w organizowanych przez nauczyciela różnorodnych sytuacjach zadaniowych, które przygotowują nie tylko do reagowania, ale i podejmowania operacji myślowych w drugim języku. Język niemiecki będzie więc drugim językiem obcym. Język angielski pozostaje w ramówce, a tematy zajęć będą również powiązane z tematyką zajęć języka niemieckiego. Dzięki temu uczniowie od początku uczą się podanych zwrotów w dwóch językach w języku angielskim i w języku niemieckim.  Dzięki tej innowacji uczniowie mają możliwość od najmłodszych lat obcowania z dwoma językami obcymi. Program daje ogromne szanse dla najmłodszych. W celu ułatwienia opanowania języka obcego w sposób umożliwiający swobodną komunikację, należałoby rozpocząć systematyczną naukę jak najwcześniej, aby uczeń wraz z poznawaniem własnej kultury mógł kształtować wrażliwość na inną. Program taki to przyszłość. Uczniowie tak naprawdę będą bawić się tym językiem, dzięki czemu w łatwy i przyjemny sposób będą się go uczyć. Jesteśmy bardzo dumni, iż nasza praca,   została również docenione przez Ambasadę Austriacką, która postanowiła objąć tę klasę patronatem. Austria jest jednym z państw niemieckojęzycznych i taki patronat jest dla nas bardzo cenny. Mamy świadomość, ze jest to dla nas poważne wyzwanie.

Urszula Kuczyńska autorka i realizatorka programu innowacyjnego