„Rekolekcje to są takie lekcje, gdzie duży i mały chce być doskonały”

W niedzielę 12 marca 2017r. Mszą Św. (młodzież o 9 15, a dzieci tradycyjnie o 1530)   w Bazylice Mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie nasza społeczność szkolna rozpoczęła rekolekcje wielkopostne.

W dniach 13 i 14 marca zajęcia miały miejsce zarówno w szkole jak i w kościele. Był to dobry czas na wyciszenie się, przemyślenie i zmianę swojego dotychczasowego życia.  Nauki rekolekcyjne podczas Mszy Św. głosił ks. Adam Kolenkiewicz  - absolwent naszej szkoły.

W poniedziałek gościliśmy grupę kleryków z WSD w Ełku, którzy w ramach rekolekcji wielkopostnych dla szkół prowadzili ewangelizację dla klas I – III szkoły podstawowej i IV – VI i I – III gimnazjum. Po zajęciach dla uczniów swoje spotkanie z ks. Adamem miała rada pedagogiczna.

We wtorek uczniowie kl. I – III szkoły podstawowej wraz z nauczycielami po Mszy Św. uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w Bazylice NSJ, którą prowadził diakon  Michał Maciejewski. Z kolei młodzież przed swoją Mszą Św. przez udział w nabożeństwie pokutnym przygotowywała się do spowiedzi wielkopostnej.

Ks. Adam w bardzo ciekawych naukach rekolekcyjnych przypomniał nam o potrzebie kształtowania własnego sumienia, o przykazaniach, które są drogowskazami w naszym życiu i budowaniu głębokich więzi z Panem Jezusem i naszymi bliskimi.

Uczniowie klas VI, I i III Gim obejrzeli w kinie „Zerwany kłos”,  filmową biografię błogosławionej Karoliny Kózkówny, która oddała życie w obronie czystości i godności kobiety.  Klasy II gimnazjum uczestniczyły w zajęciach pt. „Archipelag skarbów”, a wybrane klasy VI w zajęciach pt. „Dialog przeciw agresji i przemocy”.

Uczniowie wykonali różne prace plastyczne związane z Wielkim Postem i Wielkanocą, które katecheci zebrali i ocenili, a najpiękniejsze możemy podziwiać na wystawie w holu szkoły.

Rekolekcje to czas łaski. Mamy nadzieję, że nie był to czas stracony.  Mogliśmy się choć trochę oderwać się od codzienności i zastanowić się nad naszym życiem, a owoce naszej pracy będziemy widzieć na co dzień.