15 listopada 2018 r. -Święto Szkoły

,,W hołdzie Niepodległej” to motto tegorocznych obchodów Święta Szkoły. Dzieje 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, który walczył za Ojczyznę ze wszystkimi trzema zaborcami, ściśle wiążą się z odzyskaniem przez Polskę upragnionej wolności. Jak co roku, w dniu Patrona Szkoły, zaplanowano też ślubowanie  pierwszoklasistów i pasowanie ich na uczniów.

Uroczystości rozpoczęły się Msza Świętą w Bazylice Mniejszej NSJ celebrowaną przez ks. Kan. Wojciech Jabłońskiego i ks. Marcina Nowalskiego, którzy w tym szczególnym dniu modlili się w intencji żołnierzy poległych za Ojczyznę i całą społeczność szkolną. Odbył się również apel poległych poświęcony pamięci żołnierzy 1 Pułku Ułanów Krechowieckich  przygotowany przez uczniów najstarszych  klas.

Po powrocie z kościoła kontynuowaliśmy uroczystości  w auli naszej placówki. Nadszedł czas na przywitanie przez p. Dyrektor Wiesławę Chrulską  przybyłych gości, a byli wśród nich m.in.: Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta Augustowa, Kapitan Piotr Kij - przedstawiciel Batalionu Ułanów Krechowieckich w Orzyszu, Zbysław Kurczyński - prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Augustowie, Dariusz Szkiłądź - Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Augustowie, Prezes Towarzystwa Młodego Krechowiaka, dyrektorzy augustowskich szkół oraz rodzice.

Po okolicznościowych przemówieniach i życzeniach przyszedł czas na chóralne odśpiewanie hymnu, a następnie na salę gimnastyczną, dostojnym krokiem, w rytm rozbrzmiewającego poloneza, wkroczyło sto par uczniów. Po tym niezwykłym widowisku przyszedł czas na koncert pt.:,, W hołdzie Niepodległej”, który wprowadził obecnych w atmosferę zadumy i przybliżył zebranym trudne losy ułanów biorących udział w walkach narodowowyzwoleńczych.

Wkrótce przyszedł czas na naszych pierwszoklasistów, którzy od początku uroczystości z bijącymi  sercami, zerkając ukradkiem na sztandar, cierpliwie czekali na swoją kolej. W oczach niejednego ze zgromadzonych rodziców zabłysły łzy wzruszenia, gdy z ust swoich pociech usłyszeli składane obietnice: ,,Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły…” Po pasowaniu dzieci stały się pełnoprawnymi członkami uczniowskiej społeczności. W dalszej części spotkania nastąpiło wręczenie pucharów przechodnich, które są wyróżnieniem szczególnym, składanym najlepiej uczącym się klasom. W roku szkolnym 2018/2019 radować się z tego zaszczytu będą: kl.VIIIa, kl.Vf, kl.VIc. Wreszcie, dumnym krokiem wkroczyli żacy z kl. IIb, którzy oddali hołd Niepodległej prezentując marsz z godnie uniesionymi flagami. Gdy na sali rozbrzmiał dźwięk dzwonków, wesoły śpiew, a w powietrzu ujrzeliśmy lawirujące barwy narodowe, nikt nie miał wątpliwości, że swój występ prezentuje klasa prawdziwych, choć jeszcze niedorosłych, patriotów. A były nimi dzieci z kl. IIc. Zachwycona występami publiczność miała też okazję dowiedzieć się o czym myślą uczniowie  augustowskiej ,,Trójki”, bowiem kl. Ic wyśpiewała zebranym swoje  marzenia i udowodniła, że o Polsce pamięta zawsze! Zgromadzona publiczność obejrzała też występ zespołu ,,Bystry”, który kultywuje patriotyczne tradycje i dba by pamięć o losach Ojczyzny była wciąż żywa.

Cały 2018r. to czas świętowania Niepodległości również poprzez udział w licznych konkursach historycznych, literackich czy plastycznych toteż uzupełnieniem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu ,,Sto naj…, z których słynie Polska.”Gdy nasze świętowanie dobiegło końca, krokiem  poloneza udaliśmy się do wyjścia. Z pewnością był to dzień pełen radości i pozytywnych wrażeń, a dla najmłodszych uczniów również zobowiązań…

Barbara Adamowicz