Bezpieczne ferie zimowe

Przed nami  ferie zimowe!  Wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak nie skończyły się dla nas wypadkiem należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Zabawa na śniegu, jazda na sankach, nartach i łyżwach, ale i zwykłe spacery mogą pomóc nam zachować dobra kondycję oraz zdrowie.  Należy jednak pamiętać, że podczas tych wszystkich szaleństw najważniejsze jest jednak nasze bezpieczeństwo.

Zaczynamy od ubioru, który podczas mroźnych, śnieżnych dni ma ogromne znaczenie. Dbamy przede wszystkim o to, żeby nie wychłodzić organizmu zabezpieczając do przed niską temperaturą i wiatrem. Powinniśmy ubierać się na „ cebulkę” czyli warstwowo, pamiętać należy także o rękawiczkach i obowiązkowo czapce! Przez skórę  głowy tracimy największe ilości ciepła. Ubieraj się zawsze stosownie do pogody. Wychodząc na dłużej na podwórko warto się zaopatrzyć także w ciepły napój w termosie;

• Miejsce do zabawy musi być bezpieczne !Jeżeli górka to z dala od ruchliwych ulic  i chodników. Najlepiej najpierw obejrzyj trasę zjazdu, popatrz czy nie ma tam niebezpiecznych przeszkód, sprawdź czy koniec zjazdu jest bezpieczny. Nigdy nie przechodź na górce w poprzek. Stwarzasz wtedy niebezpieczeństwo i sobie i innym. To na czym zjeżdżasz też ma znaczenie. Sanki i narty powinny być sprawne, baz uszkodzeń mogących spowodować wypadek. Korzystaj wyłącznie z przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów czy rzek. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem; Na lodowisku przestrzegaj wyznaczonego kierunku jazdy. Nie wjeżdżaj w kogoś specjalnie, ani nie popychaj kolegów. Pamiętaj, że na lodowisku mogą znajdować się także inni użytkownicy, którzy nie mają tak dobrych umiejętności jak ty. Zadbaj o ich bezpieczeństwo zachowując się odpowiednio.
    • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy; nigdy ! nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż grozi to wypadkiem i może skończyć się tragicznie. Zachowanie takie jest niedozwolone.
    • Podczas rzucania śnieżkami pamiętaj, aby nie rzucać w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała; Nigdy ! nie rzucaj w jadące samochody śnieżkami, gdyż grozi to wypadkiem.
    • Podczas zabaw na śniegu pilnuj wartościowych przedmiotów, aby w ferworze zabawy nie wypadły Ci z kieszeni. Poszukiwanie telefonu w śniegu może nie być skuteczne.
    • Pamiętaj, że zagrożeniem dla twojego zdrowia są też zwisające z dachów grube sople lodu. Mogą stanowić duże niebezpieczeństwo jeśli oderwą się od dachu. Najlepiej nie baw się w tym miejscu.

Klasa Vd wzięła w zeszły czwartek udział w zajęciach na lodowisku odbywających się w ramach zajęć wychowania fizycznego. Uczniowie bardzo dobrze zdali egzamin z bezpieczeństwa na lodowisku. Stosowali zasady dotyczące bezpiecznej jazdy, dbałości o bezpieczeństwo swoje i innych. Wszyscy świetnie się bawili i choć niektórym udało się nawet złapać „zająca”, śmiechu było co niemiara.  Życzymy Wam aby te ferie były dla Was wszystkich i radosne i bezpieczne.

Katarzyna Łebska