Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

Każdy dzień to dzień Ziemi

W dzisiejszych czasach ludzie nie chcą zadawać sobie trudu, żeby zrobić coś w kierunku ochrony środowiska. Jesteśmy wygodni i robimy tak, aby było nam jak najlepiej – najczęściej wyrządzając szkody naszej planecie, o której troskę nawołujemy (ale nasze słowa są rzucane na wiatr, bo najczęściej nie wprowadzamy ich w czyn). Mówimy, że chcemy być „ eco-friendly’’, a wciąż na każdym kroku przyczyniamy się do wyniszczania naszej Ziemi.

Jak ograniczyć naszą destrukcyjną działalność wobec planety?

Należy edukować siebie i innych. Jednym z tematów, na który trzeba zwrócić uwagę jest zanieczyszczanie powietrza. Do zanieczyszczenia powietrza doprowadził szybki rozwój przemysłu i związane z tym gwałtowne zwiększenie wydobycia surowców energetycznych(tj. węgla, gazu ziemnego czy ropy naftowej), których spalanie wiąże się z emisją dużej ilości szkodliwych gazów. Wykorzystywanie przez ludzi na dużą skalę freonów latach 30- tych XX wieku przyczyniło się do znacznego zniszczenia grubości warstwy ozonowej, czyli powłoki, która chroni Ziemię przed promieniami UV. Związane jest to z tym, że do naszej planety dociera więcej szkodliwego promieniowania nadfioletowego, które zwiększa ryzyko zachorowania ludzi na nowotwory skóry. Zjawisko rozrzedzenia warstwy ozonowej nazywane jest dziurą ozonową. Innym niekorzystnym zjawiskiem jest efekt cieplarniany spowodowany gromadzeniem się gazów – tlenku węgla (IV) pary wodnej, metanu czy tlenku węgla (II)w atmosferze. Powodują one zatrzymanie ciepła, co może prowadzić do wzrostu temperatury powietrza i zaburzenia bilansu wodnego Ziemi, a tym samym przyczyniają się do zmian klimatu. Topnienie lodowców i podwyższenie się poziomu mórz i oceanów to jedne ze skutków efektu cieplarnianego. Kolejnym zjawiskiem o którym trzeba wspomnieć są kwaśne deszcze. Takie tlenki jak: tlenek siarki (IV), tlenek węgla (IV)i tlenek azotu (IV) rozpuszczają się w wodzie deszczowej. Następnie wracają na Ziemię w postaci kwaśnych opadów ,które niszczą zabytkowe budowle i środowisko przyrodnicze. Często słyszymy w telewizji o tworzeniu się w dużych miastach smogu, czyli tzw. mgły przemysłowej tworzonej przez tlenki siarki, węgla i azotu osadzających się wraz z parą wodną na cząstkach pyłów sadzy pochodzących z ośrodków przemysłowych bądź ze spalin samochodowych. Duże ilości smogu powodują groźne choroby układu oddechowego.

Ochrona środowiska przyrodniczego jest problemem ogólnoświatowym.  Jednak, żeby zadbać o naszą planetę należy rozpocząć od najmniejszych, lokalnych działań np. zbiórkę nakrętek plastikowych, elektro śmieci, baterii ( te wszystkie działania prowadzone są w naszej szkole).

Pomyśl też o tym, co mógłbyś zmienić w swoim domu, aby nie pozostać biernym wobec Ziemi. Zakręć wodę , kiedy myjesz zęby, wyłącz niepotrzebnie świecącą żarówkę czy wyjmij zasilacz z gniazdka, kiedy nie ładujesz komórki.

Każde takie działanie jest ważne i choć może wydawać się drobnostką, to dla planety jest olbrzymią nadzieją.

Agnieszka Ziemińska

Katarzyna Wiszniewska

 

   

 


   

 

      
grudzień 2022
pwścpsn
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
   

Warto zajrzeć  

 

  

 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 1938 gości oraz 0 użytkowników.

   
© ZSS Augustów